V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Paralaxa

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
(+ Aktualizace)
 
Řádka 1: Řádka 1:
-
{{Wikipedia-cs|Paralaxa|700}}
+
[[Soubor:Parallax Example.png|thumb|240px|Paralaxa]]
 +
[[Soubor:Skyflex TLR camera.jpg|thumb|240px|Paralaxa se projevuje u dvouokých zrcadlovek, kde pohled z hledáčku a [[objektiv]]u fotoaparátu je jiný]]
 +
'''Paralaxa''' (z [[řečtina|řeckého]] ''παράλλαξις (parallaxis)'' znamenající ''„změna“'') je [[úhel]], který svírají [[přímka|přímky]] vedené ze dvou různých míst v prostoru k pozorovanému bodu. Jako ''paralaxa'' se také označuje zdánlivý rozdíl polohy bodu vzhledem k pozadí při pozorování ze dvou různých míst.
 +
Čím dále je pozorovaný předmět od pozorovacích míst, tím je ''paralaxa'' menší.
 +
 +
Nejjednodušším příkladem ''paralaxy'' v praxi je pozorování předmětů střídavě levým a pravým [[oko|okem]]. Předměty v popředí se zdánlivě posunují vůči pozadí – čím blíže je pozorovaný předmět, tím větší je jeho zdánlivý posuv.
 +
 +
== Paralaxa v astronomii ==
 +
V [[astronomie|astronomii]] se určováním ''paralaxy'' především měří vzdálenost [[vesmír]]ných těles. Pozorovací místa musí být od sebe výrazně vzdálena, aby například při měření vzdálenosti [[hvězda|hvězd]] byla paralaxa vůbec měřitelná.
 +
 +
== Paralaxa u fotoaparátů ==
 +
U [[fotoaparát]]u se ''paralaxou'' rozumí úhel mezi osou [[hledáček|hledáčku]] a ''[[objektiv]]u''. Tento jev komplikuje pořizování fotografií (nejvíce kompozic se vzdálenými i blízkými objekty), protože v hledáčku se zobrazuje částečně jiný pohled na scénu než v objektivu. Tento jev se neprojevuje u jednookých zrcadlovek, protože je v hledáčku zobrazován obraz přímo vytvořený objektivem (''paralaxa'' je zde nulová).
 +
 +
Při fotografování pomocí [[Blesk (fotografie)|blesku]] je ''paralaxa'' mezi zábleskovým zařízením a objektivem rozhodující pro tzv. „[[efekt červených očí]]“. Čím menší je tato ''paralaxa'', tím větší je pravděpodobnost vzniku tohoto efektu. Pokud je totiž tato ''paralaxa'' malá, jsou osy objektivu a blesku téměř shodné a protínají se v oku fotografované osoby. Proto je vhodné tuto ''paralaxu'' zvětšit – ať už zmenšením vzdálenosti mezi fotoaparátem a fotografovanou osobou nebo vysunutím blesku do větší vzdálenosti od fotoaparátu.
 +
 +
== Paralaxa u zaměřovacích zařízení ==
 +
Negativně se paralaxa projevuje i u některých zaměřovacích zařízení. Např. u puškohledů při střelbě na blízké cíle vliv paralaxy (úhel mezi osou hlavně a osou optické soustavy) na umístění zásahu s klesající vzdáleností cíle roste.
 +
Pozn.: Puškohledy bývají vybaveny korekcí objektivu (anglicky AO – adjustable objective), která je označována jako korekce paralaxy ne proto, že by způsobovala změnu směru osy optické soustavy, ale protože eliminuje chybu zaměření cíle v případě vyosení oka mimo optickou soustavu puškohledu.
 +
 +
== Související články ==
 +
* [[Paralaxní scrolling]]
 +
 +
== Externí odkazy ==
 +
 +
 +
{{Commonscat|Parallax}}{{Článek z Wikipedie}}
[[Kategorie:Geometrie]]
[[Kategorie:Geometrie]]
[[Kategorie:Technika fotografie]]
[[Kategorie:Technika fotografie]]

Aktuální verze z 13. 6. 2021, 11:46

Paralaxa
Paralaxa se projevuje u dvouokých zrcadlovek, kde pohled z hledáčku a objektivu fotoaparátu je jiný

Paralaxa (z řeckého παράλλαξις (parallaxis) znamenající „změna“) je úhel, který svírají přímky vedené ze dvou různých míst v prostoru k pozorovanému bodu. Jako paralaxa se také označuje zdánlivý rozdíl polohy bodu vzhledem k pozadí při pozorování ze dvou různých míst.

Čím dále je pozorovaný předmět od pozorovacích míst, tím je paralaxa menší.

Nejjednodušším příkladem paralaxy v praxi je pozorování předmětů střídavě levým a pravým okem. Předměty v popředí se zdánlivě posunují vůči pozadí – čím blíže je pozorovaný předmět, tím větší je jeho zdánlivý posuv.

Obsah

Paralaxa v astronomii

astronomii se určováním paralaxy především měří vzdálenost vesmírných těles. Pozorovací místa musí být od sebe výrazně vzdálena, aby například při měření vzdálenosti hvězd byla paralaxa vůbec měřitelná.

Paralaxa u fotoaparátů

fotoaparátu se paralaxou rozumí úhel mezi osou hledáčku a objektivu. Tento jev komplikuje pořizování fotografií (nejvíce kompozic se vzdálenými i blízkými objekty), protože v hledáčku se zobrazuje částečně jiný pohled na scénu než v objektivu. Tento jev se neprojevuje u jednookých zrcadlovek, protože je v hledáčku zobrazován obraz přímo vytvořený objektivem (paralaxa je zde nulová).

Při fotografování pomocí blesku je paralaxa mezi zábleskovým zařízením a objektivem rozhodující pro tzv. „efekt červených očí“. Čím menší je tato paralaxa, tím větší je pravděpodobnost vzniku tohoto efektu. Pokud je totiž tato paralaxa malá, jsou osy objektivu a blesku téměř shodné a protínají se v oku fotografované osoby. Proto je vhodné tuto paralaxu zvětšit – ať už zmenšením vzdálenosti mezi fotoaparátem a fotografovanou osobou nebo vysunutím blesku do větší vzdálenosti od fotoaparátu.

Paralaxa u zaměřovacích zařízení

Negativně se paralaxa projevuje i u některých zaměřovacích zařízení. Např. u puškohledů při střelbě na blízké cíle vliv paralaxy (úhel mezi osou hlavně a osou optické soustavy) na umístění zásahu s klesající vzdáleností cíle roste. Pozn.: Puškohledy bývají vybaveny korekcí objektivu (anglicky AO – adjustable objective), která je označována jako korekce paralaxy ne proto, že by způsobovala změnu směru osy optické soustavy, ale protože eliminuje chybu zaměření cíle v případě vyosení oka mimo optickou soustavu puškohledu.

Související články

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Paralaxa