V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Strahov (Praha)

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 28. 3. 2011, 14:45; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Soubor:Praha Strahovsky stadion.jpg
Pohled na strahovské koleje a stadion

Strahov je čtvrť Prahy na západní straně kopce Petřín. Základní sídelní jednotka Strahov leží celá v katastrálním území Břevnov v městské části Praha 6 (stadiony a vysokoškolské koleje), vilová část jižně spadá do Smíchova v Praze 5. Strahovská zahrada včetně horní stanice lanové dráhy na Petřín, na severu Strahovský klášter a Strahovské nádvoří jsou součástí Hradčan a obvodu a městské části Praha 1.

Obsah

Etymologie

Jméno Strahov je starého původu vyskytující se již v 11. a 12. století. Může se jednat o odvozeninu ze slova strážit.[1]

Charakter čtvrti

Prostranství u Stadionu Strahov a odvětrávací věž ze Strahovského tunelu

Strahov je hlavně vilovou čtvrtí. Sídlí zde některá velvyslanectví. Na vrcholu kopce Petřína, kde je přibližně střed celé čtvrti, se nacházejí studentské koleje a v nich klub Silicon Hill. Strahovské stadiony celou čtvrť proslavily. Jde zejména o Velký strahovský stadion a Stadion Evžena Rošického (v blízkosti je ještě Malý stadion, Stadion přátelství a areály TJ Slavoj Břevnov a FC Břevnov). V dobách socialismu a normalizace se každých pět let konala spartakiáda, akce, kdy na Strahovském stadionu cvičily tisíce cvičenců; celá akce měla především politický a propagační význam. Částečně navazovala na tradici později zakázaných Všesokolských sletů. Dnes je plocha stadionu využita jako tréninkové trávníky týmu AC Sparta Praha.

Doprava

Hlavní dopravní tepnou je směr z Malovanky nahoru ke stadionům a vysokoškolským kolejím a potom opět z kopce dolů ulicí Na Hřebenkách na Smíchov (Klamovka).

Rušička Svobodné Evropy

V bezprostřední blízkosti strahovských vysokoškolských kolejí a Štefánikovy hvězdárny se v dobách komunistické totality nacházela hlavní pražská rušička (specializované pracoviště spadající pod Ministerstvo vnitra, potažmo StB), jež vysílala rušivý signál na rádiové frekvenci tehdejší rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Celé zařízení bylo přísně utajeno, až na velké anténní systémy, které byly i v dobách komunismu prostě nepřehlédnutelné.

Kulturní akce

Sousedící čtvrtě

Reference

  1. VOJTÍŠEK, Václav. O starých jménech pražských ulic [online]. 1940, [cit. 2010-07-02]. Dostupné online.  
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Strahov (Praha)