Black-Friday-2019-06-Multimediaexpo.png

Újezd (Trmice)

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Újezd je vesnice v okrese Ústí nad Labem, část města Trmice. Vesnice měla vinařskou tradici. Dnes má Újezd jen 83 obyvatel a 24 domů.

Obsah

Historie

Své jméno dostala tato osada podle staroslovanského Oujezd. Název Oujezd se objevuje v knihách již roku 1452 a v r.1654 se vedle názvu Oujezd objevuje jméno Oujezl Prvními osídlenci byli slované, kteří byli pravděpodobně vyhnáni v 10. století ze Saska. Nejstarší záznam o obyvatelích Újezda hovoří o českém občanu Pondělíčkovi,který vlastnil v Újezdě vinné sady. První vinný sklep postavil v roce 1674 na pozemku pana Dörnera(č.p.4)pan Jiří Kunrath,který jej předal v roce 1708 svému synovi Christofovi a jeho manželce Susaně, rozené Hönové z Trmic. V následujících letach založili vinné sady další občané Újezda, pan Michael Jantch a další. Posledními vinaři byli ještě v první polovině 19.století pánové Vincenc Bernd a Sylvestr Bail. Později zde pěstování vína zaniklo, zřejmě pro vyšší cenu oproti dováženému vínu a snad i proto,že se rozšiřoval kamenolom, který zrušil starou silnici do hostovic nad lomem a postavila se nová s dnešními serpentýnami.

Pamětihodnosti

Nejstarším domem v Újezdě byl dům č.1,který pochází z 15.století a patřil pravděpodobně panu Gregoru Windschovi.Posledním obyvatelem tohoto domu s pavlačí byl pan Ignác Kammel.

Újezdská stará cihelna č.14 vyhořela 16.dubna 1909. Hostinec v Újezdě pochází zřejmě z roku 1920.Prvním hostinským byl pan Josef Winkler.

Části obce

Externí odkazy


Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace