Dovolená : 19. červenec 2024 — 11. srpen 2024
Holidays : 19 July 2024 — 11 August 2024
Vacaciones : 19 de julio 2024 — 11 de agosto 2024

Český hydrometeorologický ústav

Z Multimediaexpo.cz

Budova ČHMÚ v Praze-Komořanech
Pracoviště předpovědní a výstražné služby ČHMÚ

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) je organizace zabývající se zejména předpovědní a výstražnou službou počasí a dalšími službami v oborech meteorologie, klimatologie, hydrologie nebo letecké meteorologie. Za daných situací vydává varování (např. na silný vítr), varuje obyvatele před povodněmi vydáváním stupňů povodňové aktivity (SPA) atd. Provádí také výzkum a modelování atmosféry a klimatu. Sídlí na adrese Na Šabatce 17, Praha 4 Komořany.

Obsah

Účel

Základním účelem této příspěvkové organizace je vykonávat funkci ústředního státního ústavu České republiky pro obory čistota ovzduší, hydrologie, jakost vody, klimatologie a meteorologie, jako objektivní odborné služby poskytované přednostně pro státní správu.

Historie

Základ dnešního ústavu vznikl 1. ledna 1920 rozhodnutím ministerské rady Československé republiky č.j. 26314, jímž byl vytvořen československý Státní ústav meteorologický. Spojením původního meteorologického ústavu s hydrologií vznikl dnešní hydrometeorologický ústav. Stalo se tak vládním nařízením Československé republiky č. 96/1953 Sb. s účinností od 1. ledna 1954. V souvislosti s růstem významu ochrany životního prostředí byl v roce 1967 do ústavu začleněn třetí obor: ochrana čistoty ovzduší.

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Český hydrometeorologický ústav
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Český hydrometeorologický ústav