Dovolená : 19. červenec 2024 — 11. srpen 2024
Holidays : 19 July 2024 — 11 August 2024
Vacaciones : 19 de julio 2024 — 11 de agosto 2024

Československá televize

Z Multimediaexpo.cz

Československá televize (ČST) byla v dnešním smyslu veřejnoprávní organizace zajišťující televizní vysílání v Československu od roku 1953. V šedesátých letech byla součástí procesu společenského uvolňování a v srpnu 1968 zajišťovala několik dní dokonce vysílání po okupaci ČSR. Po roce 1969 se naopak stala součástí normalizace jako další státní media. V průběhu sametové revoluce se zaměstnanci ČST velmi rychle přidali na stranu protestujících a umožňovali tak šíření důležitých zpráv a přenosů z demonstrací.

ČST měla dlouho pouze jeden program a časově omezené vysílání, 10. května 1970 začal vysílat i druhý program. Tam také začalo 9. května 1973 pravidelné vysílání v barvě, které se po dvou letech objevilo i na prvním programu. Na začátku roku 1979 byl zprovozněn objekt ČST na Kavčích horách, odkud začalo vysílat televizní zpravodajství. Po listopadu 1989 byl první program přejmenován na federální okruh F1 a dosavadní druhý program se rozdělil na českou část ČTV a slovenskou S1.

Na třetím okruhu dříve využívaným sovětským vysíláním byl 14. května 1990 spuštěn třetí český program OK3 (obdobný program nazvaný TA3 byl spuštěn na Slovensku až 6. června 1991).

ČST zanikla spolu s ČSFR dne 31. prosince 1992.
Jejím nástupcem na území Česka je Česká televize, na území Slovenska Slovenská televize.

Seznam ředitelů ČST

Jméno Nástup do funkce Opuštění funkce
Karel Kohout19531958
Milan Krejčí19531959
Adolf Hradecký1. října 195931. května 1963
Jiří Pelikán1. června 196325. září 1968
Bohumil Švec (vládní zmocněnec)28. září 19685. prosince 1968
Josef Šmídmajer5. prosince 19687. srpna 1969
Jan Zelenka6. srpna 196930. června 1989
Libor Batrla1. července 198927. listopadu 1989
Miroslav Pavel27. listopadu 198910. ledna 1990
Jindřich Fairaizl11. ledna 199028. února 1990
Jiří Kantůrek12. března 199031. prosince 1992