Sportovní šerm

Z Multimediaexpo.cz

(Přesměrováno)
Šerm je úpolová sportovní disciplina (tzn. zápolení, při němž soupeři překonávají živou sílu protivníka) sečnými nebo bodnými zbraněmi; kdysi to byla součást vojenského výcviku.
Nizozemská šermířská škola (1610)

Obsah

Historie

Historie šermu počíná už ve starověku, v průběhu staletí s postupným technologickým pokrokem při výrobě zbraní se postupně z krátkých, těžkých, převážně sečných zbraní, vyvinuly zbraně bodné a lehké. Moderní šerm se vyvinul v románských zemích v 16. až 17. století.[1] V tuto dobu vlivem nástupu střelných zbraní se zbroj začala omezovat a konstrukce zbraní se tomuto trendu přizpůsobila. První zbraní odpovídající této modernější koncepci byl rapír, který byl využíván především tzv. španělskou školou v kombinaci s dýkou. Španělská škola šermu se velmi opírala o geometrii a pohyb v kruzích a byla záhy nahrazena italskou školou a její hlavní soubojovou zbraní – sečným i bodným kordem. Od Italů byl šerm přejat v průběhu 16-17. století Francouzi, kteří vyvinuli novou zbraň a to krátký kordík s jeho cvičnou lehčí variantou - fleretem. Škola vyvinutá Francouzi se postupem doby stala hlavním teoretickým přístupem, který překonal všechny ostatní a stal se základem pro moderní olympijský šerm.

Sportovní šerm

Zásahová plocha při šermu fleretem
Zásahová plocha při šermu kordem
Zásahová plocha při šermu šavlí

Zbraně a pravidla

Ve sportovním šermu se bojuje fleretem (franc. Fleuret), kordem (franc Epée), což jsou bodné zbraně, a šavlí (franc. Sabre), která je zbraní sečnou i bodnou. Všemi zbraněmi dnes šermují muži i ženy, zásahy registruje elektrický přístroj. Platná zásahová plocha je u fleretu trup, u kordu celé tělo a u šavle část těla od pasu nahoru (viz obrázky). Fleretem a kordem může šermíř soupeře zasáhnout jen hrotem, u šavle platí zásahy jak hrotem, tak celou čepelí.

maximální délka délka čepele maximální váha
Fleret 110 cm 90 cm 500 gr
Kord 110 cm 90 cm 770 gr[2]
Šavle 105 cm 88 cm 500 gr

Soutěže ve sportovním šermu

Soutěže se pořádají pro jednotlivce a čtyřčlenná družstva. Každý zápas rozhoduje rozhodčí, při mezinárodní účasti vydává pokyny zásadně ve francouzštině.

Čistý čas boje je 3 minuty, jestliže šermíř docílí pěti zásahů rychleji, je zápas ukončen. Končí-li regulérní čas nerozhodně, rozhoduje první zásah během 1 minuty prodloužení. Od druhého kola až do finále se šermuje přímým vylučovacím způsobem na 15 zásahů s časovým limitem 9 minut, rozdělených do 3 částí po 3 minutách s přestávkami po 1 minutě, případně s minutovou přestávkou po dosažení osmi zásahů, dojde-li k nim dříve, než vyprší časový limit. Zápasí se na planši o rozměrech 1,5—2 x 14 metrů. Předepsané je speciální oblečení s maskou (oblečení je dnes nejčastěji z kevlarových vláken - na mezinárodních soutěžích je povinně, maska chránící hlavu je z kovového pletiva ). V České republice se soutěží v pěti věkových kategoriích:

 • mladší žáci a žačky do 13 let
 • žáci a žačky do 15 let
 • kadeti a kadetky do 17 let
 • junioři a juniorky do 20 let
 • senioři a seniorky neomezeně.

Pořádají se také

 • soutěže veteránů (podle propozic pořadatele, zpravidla od 40 let).

Šerm je tradiční olympijský sport, šerm kordem je součástí moderního pětiboje. Šerm řídí Mezinárodní šermířská federace (FIE), založená roku 1913. V Evropě je populární také japonské bojové umění kendó [japonsky cesta meče], druh šermu, kde se používá kontatní cvičení s bambusovými maketami mečů a také dřevěné nebo pravé meče na nekontaktní cvičení a iaidó (umění meče, poučívající techniky rovnou z tasení). Kendó a Iaidó se vyvinulo jako výcvik samurajů.

Další formy šermu

Kromě sportovního šermu lze obecně rozlišit další základní formy šermu:

 • Šerm klasický (poměrně nové odvětví), sportovní šerm podle metodik 18.—19. století, nacvičovaný jako sportovní disciplina dobovými zbraněmi a v dobové výstroji.
 • Tzv. historický šerm (scénický, nebo bojový), Scénický - snažící se v inscenovaných skečích předvést divákům dobové praktiky zápolení zbraněmi, a to od starověku až do 19. století. Jedná se zpravidla o vystoupení více čí méně profesionálních skupin na hradech, zámcích apod., v dobových kostýmech a s napodobeninami dobových zbraní. Sem lze zařadit i předvádění šermířského umění v rámci inscenací historických bitev a šarvátek všeho druhu.

Bojový - podobně jako sportovní šerm, kde dochází s určitými pravidly k souboji s historickými kopiemi zbraní a brnění.

 • Šerm divadelně-jevištní, který je vyučovacím předmětem na školách dramatického umění a tvoří součást divadelních a filmových inscenací.
 • Šerm jako bojová disciplina (podobně jako kendó, iaidó, karate a další bojové sporty), nacvičovaný podle historických šermířských manuálů a pojímaný jako bojové umění.

Reference

 1. O sportovním šermu
 2. Règlementation Matériel FIE de décembre 2007 : http://www.fie.ch/download/rules/fr/RMATER.pdf

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Sportovní šerm
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Sportovní šerm