Železniční muzeum Lužná u Rakovníka

Z Multimediaexpo.cz

Soubor:477 Farbe.jpeg
Parní lokomotiva 477.043 v muzeu Lužná

Železniční muzeum Lužná u Rakovníka je největší železniční muzeum v Česku. Sídlí v bývalé výtopně Buštěhradské dráhy v železniční stanici Lužná u Rakovníka. Budovy i exponáty jsou v majetku Českých drah.

Historie

V místě současného muzea byla roku 1871 vystavěna výtopna lokomotiv Společnosti Buštěhradské dráhy Lužná-Lišany. V areálu výtopny proběhlo několik přestaveb, naposledy roku 1924. V tomto roce byla vlastnická společnost zestátněna a výtopna přešla do majetku Československých státních drah. V Lužné bylo zřízeno depo parních lokomotiv, jejichž provoz udržovalo jako jedno z posledních až do konce 70. let 20. století. Depo samotné bylo používáno až do roku 1996. Okolo historických lokomotiv zde uchovávaných začalo působit několik skupin nadšenců zabývajících se historií železnicních vozidel kteří začali roku 1997 organizovat první výstavy. Současné železniční muzeum Českých drah bylo založeno roku 1999.

Expozice

V muzeu je vystavena řada parních i motorových lokomotiv, historické osobní a nákladní vozy a speciální vozy. Většina parních lokomotiv je uchovávána v zastřešených stáních rozmístěných okolo točny. Mezi neobvyklé exponáty patří například zrekonstruovaný vůz na přepravu piva. V budově muzea lze navštívit výstavu věnovanou mj. historii zabezpečovacích zařízení a obsahující i některé historické předměty- staré telefonní přístroje, návěstidla, jízdenky aj. V provozu je také okruh úzkorozchodné trati která sem byla přenesena z hutě Poldi Kladno. Muzeum je v provozu pouze v letní sezóně. Některé exponáty:

Externí odkazy

Železniční muzeum ČD v Lužné u Rakovníka (oficiální stránky)

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Železniční muzeum Lužná u Rakovníka