Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Žižkovský vysílač

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Věž Žižkovského vysílače (2004)

Žižkovská televizní věž je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 19851992 Inženýrskými a průmyslovými stavbami Ostrava podle návrhu architekta Václava Aulického a statika Jiřího Kozáka. Leží na rozhraní Žižkova a Vinohrad.

Samotnou stavbu obklopovaly mnohé spory, mj. o likvidaci části židovského hřbitova či o hrozbu elektromagnetického zatížení okolí, kterou však zvláštní komise vyvrátila.

Konstrukce se skládá ze tří válcových ocelových tubusů dosahujících společně výšky 134 metrů. Hlavní tubus, obsahující dva rychlovýtahy, pak přechází do anténního nástavce sahajícího do výšky 216 metrů.

Tubusy nesou tři kabiny. Ve výšce 66 metrů se nachází restaurace. Ve výšce 93 metrů je vyhlídková kabina. Nejvýše je kabina s vysílací technikou. Z antenního nástavce vysílá digitálně jedenáct televizních a osm rozhlasových stanic. Analogové televizní vysílání bylo definitivně ukončeno 30. dubna 2009. Analogově v pásmu VKV odtud vysílá šest rozhlasových stanic. Dále jsou zde vysílače mobilních operátorů a také se zde měří kvalita ovzduší v Praze.

Samotné technické řešení přineslo několik novinek a dokonce i patentů.

V roce 2000 bylo na pilíře umístěno dílo Davida Černého zvané „Miminka“ (anglicky „Babies“), znázorňující batolata lezoucí nahoru a dolů. Protože se setkalo s pozitivním ohlasem, bylo v roce 2001 nainstalováno natrvalo. Není to jediný umělecký počin, který věž vyprovokovala: režisér Jan Němec ve vysílači natočil některé scény filmu V žáru královské lásky.

Nutno dodat, že pozitivní ohlas nebyl všeobecný, podle serveru VirtualTourist.com je žižkovský vysílač druhou nejošklivější stavbou světa (hned po baltimorském divadlu) a batolata Davida Černého jsou v popisu výslovně zmíněny takto: Je už sama o sobě dost ošklivá, ale malé lezoucí děti od výtvarníka Davida Černého ji z ostudy proměnily v něco, z čeho se vám opravdu zatočí hlava.[1]

Obsah

Související články

Galerie

Reference

  1. "While its ugliness could easily stand on its own, the installation of small, climbing babies by the artist David Cerny transformed this tower from an eyesore to a head-shaker." http://aktualne.centrum.cz/zpravy/kuriozity/clanek.phtml?id=653572

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Žižkovský vysílač
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Žižkovský vysílač
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace