13. září 2021 je velmi významné datum pro naši Encyklopedii !!
Máme zcela novou kancelář, která leží přímo u obchodního centra Atrium Flora a stanice metra Flora !
Naše stará adresa je definitivně nahrazena novou — Jičínská 226/17, 130 00 Praha 3 - Žižkov.

13,2mm kulomet Hotchkiss

Z Multimediaexpo.cz


13,2mm kulomet Hotchkiss byl francouzský těžký kulomet s hlavní délky 76 ráží, používaný za druhé světové války Francií a řadou dalších zemí. V Japonsku probíhala licenční výroba jako 13mm kulomet typu 93. Používal se v jedno–, dvou– a čtyřhlavňovém uspořádání jako protiletadlová zbraň na zemi i na moři.

Obsah

Vývoj

Koncem dvacátých let 20. století navrhl Hotchkiss řadu protiletadlových zbraní od v rážích 13,2 až 37 milimetrů. Všechny vycházely z odběrem plynů z hlavně poháněného 8mm kulometu Hotchkiss M1914, který prokázal své kvality za Světové války a byl tehdy pořád ještě ve výzbroji. Hotchkiss navrhl 13,2mm kulomet jako pěchotní zbraň, která by se – umístěná na trojnožku – dala použít proti lehce pancéřovaným cílům. Francouzští velitelé, kteří požadovali protiletadlovou zbraň, návrh zamítli. Obávali se, že kulky padající z velké výšky (poté, co nezasáhly letadlo) by ohrozily vlastní vojáky. Upřednostňovali proto větší ráže s autodestrukčními projektily. 13,2mm Hotchkiss ve dvou– a čtyřhlavňovém uspořádání ale našel využití jako námořní protiletadlová zbraň a zkoušelo se i využití u tankového vojska.

Použití

Francie

Francouzské letectvo používalo dvouhlavňovou variantu umístěnou na trojnožce a označovanou jako mitrailleuse de 13,2 mm CA mle 1930 pro obranu svých letišť a dalších strategických lokací. Francouzské námořnictvo používalo dvou– a čtyřhlavňovou variantu na svých lodích. Lodě, které za druhé světové války prošly modernizací ve Státech, se svých 13,2mm kulometů zbavily ve prospěch 20mm Oerlikonů.[1] V jednohlavňové variantě tvořil hlavní výzbroj některých průzkumných tanků AMR-35 a pancéřového kolového vozidla Laffly 80AM. Montoval se také do pevnostních objektů.

Japonsko

Počátkem třicátých let 20. století dovezli Japonci několik dvou– a čtyřhlavňových kompletů a podrobili je zkouškám. Oficiálně byla nová zbraň přijata do výzbroje 4. února 1933 a vlastní licenční výroba se v Japonsku rozběhla v roce 1935. Koncem roku 1944 byla produkce 1200 kusů měsíčně. Lodě, které tyto kulomety obdržely před válkou (například Rjúdžó nesla po dokončení 6xIV 13,2 mm), se jich později většinou zbavily ve prospěch 25mm kanonu typu 96 – rovněž importovaného Hotchkiss. V pozdějším období války se na lodě hromadně montovaly 13,2mm kulomety v jednohlavňovém uspořádání, aby doplnily 25mm kanony.

Polsko

Minonoska ORP Gryf byla vybavena dvěma dvouhlavňovými komplety.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
13,2mm kulomet Hotchkiss

Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.