9 mm Luger

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Dva náboje 9 mm luger s různou střelou
Porovnání různých nábojů. 9mm luger první zleva

Pistolový náboj 9 mm Luger Parabellum byl představen v roce 1902 německým výrobcem zbraní Deutsche Waffen und Munitionsfabriken (DWM) jako náboj pro jejich pistoli Luger. Jednalo se o vysoce výkonnou verzi staršího náboje 7.65 mm Luger, který byl vyvinut z náboje 7.65 mm Borchardt.

Jedná se o nejrozšířenější pistolový služební náboj na světě[1]. Používá se také často v puškách zkonstruovaných na pistolové náboje a od druhé světové války se jedná o dominantní náboj do samopalů.

Název Parabellum je odvozen z latinského „Si vis pacem, para bellum“ („Hledáš-li mír, připrav se na válku“), což bylo moto DWM.

Obsah

Vývoj

Po 2. světové válce se obvyklá váha tohoto náboje zvýšila na 8 gramů aby se dosáhlo větší přesnosti střelby. Mnoho policejních oddělení přešlo na tuto váhu protože lehčí laborace tohoto náboje (7,4 g) se ukázala být méně účinnou.

Zlatým věkem tohoto náboje v USA se stalo období od začátku 80. let do poloviny 90. let 20. století. Policie se vzrůstajícím násilím ve městech začala používat samonabíjecí zbraně s vysokokapacitními zásobníky. Pro tyto účely byl tento náboj svými relativně kompaktními rozměry (zejména ve srovnání s nábojem .45 ACP) velmi vhodný.

Náboj 9 mm Luger se vyrábí ve nebo pro více než 70 různých zemí a stal se standardním pistolovým nábojem v celém světě. Jedná se o standardní pistolovou ráži NATO a dalších armád různých zemí světa.

Materiály, ze kterých se vyráběly nábojnice

Výhody a nevýhody

Náboj 9 mm Luger kombinuje plochou trajektorii letu střely s přijatelným zpětným rázem. Jeho hlavními výhodami jsou malá velikost a nízká potřeba surovin při výrobě. Mezi nevýhody patří tendence k prostřelení cíle a malý průměr dutiny, která vzniká při průchodu střely tkáněmi (při použití neexpanzivní střely).

Specifikace

Průměrná hmotnost střely: 7,5 - 9 gramů (115 - 140 grainů)
Průměrná úsťová rychlost: 340 m/s
Průměrná úsťová energie: 450J

Průměr střely: 9,02 mm (0.355") Celková délka náboje: 29,69 mm (1.169")

Typ zápalky: Boxer, Berdan

Synonyma názvu

[2]

Související články

Externí odkazyChybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace