Šok ⇒ V Česku kavárna slaví a v USA začíná výrazně truchlit !!
Konec neudržitelné fialové politiky se blíží rychleji, než si myslíte !!

.45 ACP

Z Multimediaexpo.cz

Náboj .45 ACP
.45 ACP se střelu typu hollow-point v porovnání s nábojem .22LR

.45 ACP (Automatic Colt Pistol) je pistolový náboj zkonstruovaný Johnem Browningem v roce 1905 pro použití ve svém prototypu pistole Colt, která byla poloautomatická. Z toho se později vyvinula pistole M1911, která byla roku 1911 převzata americkou armádou.

Tento náboj se stal jedním z nejúspěšnějších vůbec, jak při vojenském použití, tak při použití civilisty. Od svého vytvoření na něj bylo komorováno nespočetně zbraní (pistolí a samopalů; revolvery jsou v této ráži obrovskou vzácností).

Obsah

Konstrukce a historie

Americké jezdectvo kupovalo a testovalo na přelomu 19. a 20. století velké množství zbraní. Po mnoha testech a zkušenost z jiných armád došli k závěru, že minimální ráže má být .45 .

Firma Colt pracovala s Browningem na vývoji ráže .41 v roce 1904 a když v roce 1905 jezdectvo požadovalo ráži .45, předělali svojí pistoli na tuto požadovanou ráži. Výsledkem byl Colt Model 1905 a nový náboj .45 ACP.

Náboj měl původně střelu o hmotnosti 13g a úsťovou rychlost 275 m/s. Po mnoha zkouškách se ale zjistilo, že lepší je hmotnost 15g a rychlost 260 m/s.

Tento náboj je velmi podobný výkonem náboji .45 S&W. Ve srovnání s nábojem .45 Colt je pouze o trochu méně výkonný, ale je mnohem kratší.

Výkon

Jedná se o jeden z nejefektivnější pistolových nábojů určených pro boj. Kombinuje velmi dobrou přesnost se zastavovacími schopnostmi proti lidským útočníkům. Dále má přijatelný zdvih a zpětný ráz a nízký světelný záblesk při výstřelu.

Jako mnoho jiných pistolových nábojů dosahuje nízké úsťové rychlosti a proto není příliš vhodný proti neprůstřelným vestám. Jeho další nevýhodou jsou větší rozměry, s čímž souvisí jednak vyšší výrobní náklady, ale také skutečnost, že se jich do zásobníku nevejde příliš mnoho (obzvlášť v porovnání s nábojem 9 mm Luger). To je častý důvod, proč si lidé kupují raději zbraně komorované na jiné, rozměrově menší, náboje. Z tohoto hlediska je také nepříjemné, že když výrobce zbraně použije dvouřadý zásobník, tak je rukojeť zbraně příliš velká a pro většinu lidí tudíž nepohodlná. Proto i různé policejní jednotky dávají přednost nábojů typu .40 S&W a .357 SIG[1]

I při použití neexpanzivní střely je tento náboj efektivní vůči lidským cílům. Díky svému rozměru totiž při průletu tkáněmi vytvoří velký a poměrně trvalý střelný kanál. V několika poslední desetiletích se objevily moderní střely typu hollow-point (HP), které měly zvýšit expanzivní potenciál střely a tím i pravděpodobnost zastavení útočníka. Bohužel vzhledem k nízké úsťové rychlosti střely, je expanze nespolehlivá. Výjimkou je varianta +P (používá vyšší tlak při výstřelu, než je podle specifikace dovoleno) se skoro 20% vyšší rychlostí.

Výhodou vyššího průměru střely je nižší šance prostřelení cíle naskrz. Tím se snižuje pravděpodobnost zranění dalších osob, které nebyly cílem střelby.

Vzhledem k tomu, že všechny standardní laborace tohoto náboje jsou podzvukové, tak se jedná o jeden z nejsilnějších nábojů, na který se dá dobře použít tlumič hluku výstřelu.

Synonyma názvu

  • .45 Auto
  • 11.43 x 23 mm

Příklady střelných zbraní používajíc náboj .45 ACP

Springfield Armory .45 ACP M1911A1 pistole

Související články

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
.45 ACP

Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.