Black-Friday-2019-06-Multimediaexpo.png

Andy

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Seskládaný satelitní obraz Jižní Ameriky. Andy jsou zřetelně vidět

Andy (slovo je pravděpodobně odvozeno od názvu domorodého kmene Antis) jsou pásem velehor, který se táhne od severu k jihu přes celou Jižní Ameriku, od Venezuely až po argentinskou a chilskou Patagonii. Označení Andy se užívá pro jihoamerickou část Kordiller, které jsou nejdelší soustavu vysokohorských hřebenů na světě, táhnoucí se při západním pobřeží celé Ameriky.

Obsah

Geografický popis

Andy jsou téměř 8000 km dlouhé a až 500 km široké (mezi 18 a 20 stupněm jižní šířky) a jejich průměrná výška činí asi 4000 metrů. Jejich střední a severní část tvoří několik paralelních hřebenů, mezi nimiž se na území Bolívie nachází tzv. Altiplano. Nejvyšší horou je argentinská Aconcagua, vysoká 6 959 metrů. Mezi dalšími významné vrcholy patří např.: Ojos del Salado (6 893 m, Chile), Huascarán (6 768 m, Peru), Nevado Sajama (6 542 m, Bolívie), Chimborazo (6 310, Ekvádor) nebo Cotopaxi (5 897 metrů, Ekvádor). Andy zasahují na území těchto států (od severu k jihu): Venezuela, Kolumbie, Ekvádor, Peru, Bolívie, Chile a Argentina.

Geologický vývoj

Horský pás And se začal formovat v období křídy před 138 milióny až 65 milióny lety. Příčinou zdvihu a vrásnění usazených hornin bylo pomalé nasouvání tichomořské kry pod jihoamerickou pevninskou kru. Téměř po celé délce pohoří jsou patrné tektonické poruchy, které jsou dodnes příčinou zemětřesení a vulkanické činnosti.

Agroekologické zóny

Andy se dají rozdělit na řadu agroekologických zón. Rozlišujeme horizontální a vertikální. Horizontální jsou různé pro každý stát, naopak vertikální jsou všude stejné. Patří sem Chala (neboli Costa), Yunga, Quechua, Suni, Puna (neboli Jalca) a Janca (neboli Cordillera).

Nejvyšší vrcholy

Název Výška Stát Pohoří
Aconcagua6 962ArgentinaVysoké Andy
Ojos del Salado6 893Chile, ArgentinaPuna
Monte Pissis6 795ArgentinaPuna
Huascarán Sur6 746PeruCordillera Blanca
Bonete6 759ArgentinaPuna
Tres Cruces Sur6 748Chile, ArgentinaPuna
Llullaillaco6 739Chile, ArgentinaPuna
Mercedario6 700ArgentinaVysoké Andy
Cazadero6 658ArgentinaPuna
Huascarán Norte6 655PeruCordillera Blanca

Externí odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace