Anguilla

Z Multimediaexpo.cz

Cap Juluca – jedna z nejlepších pláží na ostrově Anguilla
Mapa Anguilly

Anguilla je zámořské území Velké Británie s autonomní správou.

Hlavní město zámořského území Anguilla je – The Valley.

Obsah

Geografie

Anguilla je korálový a vápencový ostrov v souostroví Malých Antil, který má rozlohu 91 km2. Situován je přibližně 250 kilometrů východně od Portorika. Pojmenování ostrova pochází od legendárního mořeplavce Kryštofa Kolumba v roce 1493, který jej nazval pravděpodobně pro jeho dlouhý a útlý tvar podle španělského slova úhoř. Na ostrově je přibližně 8 960 obyvatel. Populace je převážně afro-amerického původu.

Historie

První kolonizaci zažil ostrov v roce 1690, kdy byl kolonizován Brity a nyní spadá do jejich sféry vlivu. V roce 1969 byly britské jednotky nuceny intervenovat proti nelegálnímu svrhnutí legálně zvolené vlády, když se roku 1967 odtrhl ostrov od sv. Kryštofa a Nevisu.

V dubnu 1982 byla přijata první ústava (Anguilla Constitution Order).

Hospodářství

Hlavní složku hospodářství tvoří rybolov (úlovky se exportují na sousední ostrovy) a příjem z turistického ruchu, který se stává pro ostrov hlavní ekonomickou složkou. Čisté pláže dávají předpoklad k dalšímu rozvoji turistického ruchu. Zemědělství na ostrově je sporadické díky velmi mělké půdě a nepatrným srážkám, které se na ostrově vyskytují. Díky suchému klimatu se dá získávat odpařováním z mořské vody sůl. Velké množství peněz na ostrově ale pochází od 20 000 žijících anguilanů v Británii a USA, kteří zasílají peníze svým rodinám.

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Anguilla
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Anguilla