Portoriko

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Motto: Jeho jméno je Jan
(Latinsky: Joannes Est Nomen Eius)
(španělsky: Juan es su nombre)

(anglicky: John is his name)

Portoriko (španělsky Puerto Rico – bohatý přístav) je přidružený stát USA, ležící v Karibském moři mezi ostrovy Hispaniola a antilským souostrovím. Má rozlohu 9 104 km2, a asi 4 miliony obyvatel.

Obsah

Obyvatelstvo

Obyvatelé jsou Portorikánci, na ostrově se nenacházejí téměř žádné národnostní menšiny, vyjma kontinentálních Američanů. Portoriko je jediným územím USA, kde se mluví výhradně španělsky. Ačkoliv je jako úřední jazyk stanovena také angličtina, téměř nikdo jí zde nepoužívá. Na Portorikánce vždy v USA hleděli jako na občany nižší kategorie, proto se pokusily úřady ve Washingtonu povýšit ostrov na 51. stát USA. Místní ale odmítli, protože by museli platit daně. Početná komunita Portorikánců žije také v New Yorku.

Historie

Po objevení Ameriky Evropany se Portoriko stalo španělskou kolonií. V roce 1898 proběhla Španělsko-americká válka, ve které Španělsko prohrálo. Portoriko se spolu s Kubou, Filipínami a Guamem stalo kolonií USA.

Ekonomika

Portorická ekonomika je postavená na zemědělství –- vyváží se cukrová třtina, káva, cukr, banány do USA. Dále se zde také nachází většina odvětví lehkého průmyslu, zpracovávajícího základní suroviny. Vyrábí se tu tedy kovové a chemické produkty. Podniky ze Spojených států využívají výhodu nižších mzdových nákladů, díky jejich pomoci i podpory ze strany vlády je životní úroveň na ostrově na přijatelné úrovni. Obyvatelé nemusí platit federální daně, dostávají však federální dávky.

Energetika

Země je závislá jak na ropě tak zemním plynu. Její roční energetická produkce a spotřeba se pohybují okolo 24 resp. 23 TWh.

Portoriko, zejména jeho jihovýchodní pobřeží, leží blízko studené části atlantického termohalinního výměníku, což vytváří ideální podmínky pro instalaci oceánského převodníku hydrotermální energie.

Doprava

Na ostrově existuje pouze nákladní železniční doprava, vše ostatní je přepravováno silničně (90 % silnic má pevný povrch), částečně letecky – Portoriko disponuje 8 letišti. Ty se nacházejí hlavně ve větších městech. Od roku 2005 je v hlavním městě provozován Tren Urbano (metro).

Města

Související články

Externí odkazy

Puerto Rican government
General information
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Puerto Rico
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace