Black-Friday-2019-06-Multimediaexpo.png

Antofagasta

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Antofagasta

Antofagasta je přístavní město v severním Chile, asi 1130 km severně od hlavního města Santiaga. Je centrem stejnojmenného regionu. Podle sčítání v roce 202 má 296 905 obyvatel. Jméno města je odvozeno buď z kečuánštiny nebo aymarštiny a znamená „město velkého ledkového ložiska“.

Obsah

Geografie

Antofagasta je město dlouhého a úzkého tvaru umístěné jižně od Mejilloneského poloostrova a severně od Cerro Coloso. Na východě je ohraničeno strmými horami, které jsou částí Kordiller; na západě pak Tichým oceánem. Antofagasta leží v poušti Atacama, která patří k nejsušším oblastem na Zemi. Průměrné roční srážky jsou menší než 4 mm.

Historie

Domorodí obyvatelé se nazývali Changos a oblast byla součástí Říše Inků.

Město bylo založeno mezi lety 1866 a 1874 jako přístav pro nedávno objevené stříbrné doly (původní jméno města bylo Peñas Blancas, což španělsky znamená „bílé skály“). Město bylo součástí Bolívie až do roku 1879, kdy bylo dobyto Chile během Pacifické války.

Ekonomika

Ekonomika města je založena na těžbě a zpracování surovin. V současnosti převládá měď, dříve se vyvážel ledek a guáno. Město bylo známé jako hlavní měďný přístav Chile, v současnosti tuto pozici pomalu ztrácí ve prospěch nedalekého města Mejillones (hlavně kvůli mnoha investicím v tomto městě, zahrnujícím i nový přístav). Velký význam má také ubytování a služby.

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Antofagasta
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Antofagasta
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace