Slavíme 14. výročí existence naší Encyklopedie !
Nyní začíname budovat super balíček 71 000 souborů (142 000 editací),
který kolem 28. prosince rozdrtí všechny rekordy naší Encyklopedie...

Santiago de Chile

Z Multimediaexpo.cz

Dominanty hlavního města Chile
Hlavní město Chile (2019)
Poloha města v Chile

Santiago de Chile je hlavním městem státu Chile.

Obsah

Základní údaje

  • rozloha: 2 026 km2
  • počet obyvatel: 7,0 miliónů
  • poloha: na řece Mapocho při úpatí And ve středním Chile
  • památky: kostel a klášter San Francisco, který je dnes muzeem koloniálního umění, Plaza de Armas s katedrálou, kostely San Agustin, La Merced, San Domingo, paláce del Corregior a casa Colorado
  • průmysl: textilní, kožedělný, papírenský, sklářský, chemický, strojírenský, potravinářský

Historie města

Santiago je nejstarší město Chile, které je evropského původu. Dne 12. února 1541 jej založil španělský conquistador Pedro de Valdivia. Zpočátku pevnost, vybudovaná na místě města, bránila obsazená a dobytá území, později se stala sídlem guvernéra a střediskem kultury a vzdělání pro zdejší oblast. V 17. a 18. století město poničilo několik zemětřesení, navíc město napadaly nájezdy Araukanů, indiánských kmenů, které zde před kolonizací žily. V roce 1778 se město stalo metropolí, v roce 1810 se stalo hlavním centrem bojů za nezávislost Chile. O deset let později do města vstoupila armáda vedená Bernardem O'Higginsem a José de San Martínem. Díky tomu Santiago povýšilo téhož roku na hlavní město Republiky Chile.

Památky

V Santiagu je velkým problémem odlišit staré město od nových čtvrtí. Hlavní náměstí v historickém centru města zdobí katedrála Catedral Metropolitana (z roku 1745), koloniální a další významné budovy, včetně budovy hlavní pošty, radnice a Národního historického muzea v paláci Real Audiencia (Museo Historici Nacionál).

Jedním z nejzajímavějších míst je návrší Santa Lucía. Na úpatí tohoto opevněného kopce stojí Neptunova fontána a galerie indiánského umění. Ještě zde má pamětní desku Charles Darwin a mozaiku zde má chilská básnířka Gabriela Mistralová, která v roce 1951 získala Nobelovu cenu za literaturu.

Čtvrť Bellavista je typická svými romantickými zákoutími a klidnými uličkami. Zde chilský básník Pablo Neruda (nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1971) postavil své milované ženě dům, ve kterém dnes sídlí jeho muzeum.

Sport

V Santiagu sídlí 3 největší chilské fotbalové kluby: Colo-Colo, Universidad de Chile a Universidad Católica. V roce 1962 se zde hrálo finále mistrovství světa ve fotbale.

Galerie

Sesterská města

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Santiago de Chile