Bairiki

Z Multimediaexpo.cz

Bairiki je hlavním a největším městem ostrovního státu Kiribati. Někdy bývá označováno jako jeho hlavní město. Má asi 25 000 obyvatel, s celým ostrovem (aglomerací) má přibližně 45 000 obyvatel. V Bairiki ve čtvrti Bonriki leží mezinárodní letiště pro Kiribati - Bonriki International (TRW)

Současnost

Tvar atolu Tarawa a umístění města Bariki (obvykle uváděno jako Bairiki)

Město leží na jižní části atolu Tarawa, konkrétně na ostrůvku Bairiki. Někdy bývá označováno jako hlavní město Kiribati - toto označení pochází z dob, kdy v Bairiki sídlil parlament i vláda.

V současné době se jako hlavní město uvádí celý atol, tedy Tarawa, případně jeho jižní nejkompaktnější skupina ostrůvků, Jižní Tarawa. Na Bairiki je umístěn prezidentský úřad a některá ministerstva. Dále se zde nachází zde 2 kostely, hotel, hlavní ze 3 kiribatských pošt apod. Je zde také umístěna pobočka Jihopacifické univerzity (její hlavní sídlo je v městě Suva na Fidži). Ne této pobočce studuje v různých formách studia asi 500 studentů.

Vysílá odtud státní Radio Kiribati (v Kiribati neexistuje televize) a vycházejí zde jediné kiribatské noviny: státní týdeník Te Ukera a nezávislý týdeník Kiribati Newstar. Bairiki je stejně jako celý stát ohroženo zvyšováním hladiny oceánů, což v budoucnu může znamenat nutnost stěhování jeho obyvatel do jiných částí státu, připadně i mimo něj.[1]

Historie

Během 2. světové války se na Bairiki a na celém atolu odehrála Bitva o Tarawu. Její hlavní boje probíhaly ve dnech 20. - 23. listopadu 1943.

Američané si potřebovali vytvořit základnu pro osvobozování dalších oblastí Tichého oceánu a proto napadli zdejší japonskou posádku na ostrůvku Betio (4 km západně od Bairiki). Letiště na tomto ostrůvku bránilo asi 4 500 japonských vojáků. Prakticky všichni z nich během bitvy padli nebo spáchali sebevraždu; jen 17 jich bylo zajato. Američané ztratili 1 001 vojáků a téměř 3 000 bylo zraněno.

Reference

  1. Aktuálně.cz – Kiribati mizí pod mořem. Lidi chce poslat do Austrálie