Billboard Hot 100

Z Multimediaexpo.cz

Billboard Hot 100 je nejprestižnější žebříček prodejnosti singlů v USA. Hitparáda se sestavuje každý týden již od roku 1941. Sestavuje ji Billboard.

První Hot 100 #1 písní byla píseň "Poor Little Fool" od Rickyho Nelsona z 4. srpna, 1958. K datu 3. prosince, 2011, Hot 100 zahrnuje 1009 různých #1 hitů. Současným #1 hitem je "We Found Love" od Rihanny a Calvina Harrise. (k 3.12.2011)

Historie

Co je nyní známé jako Hot 100 existovalo ještě před patnácti lety té doby v podobě několika hitparád. Během čtyřicátých a padesátých let, známé písničky byly obsazovány ve třech významných žebříčcích.

  • Best Sellers In Stores (nejprodávanější [písně] v obchodech) — tento žebříček hodnotí nejprodávanější singly, jež se prodávají v obchodech. Údaje nahlašují obchodníci. K dispozici: 20~25 příček.
  • Most Played By Jockeys (nejvíce hrané DJy) — tento žebříček hodnotí nejvíce hrané písně v rádiích po Spojených státech. Údaje nahlašují DJové. K dispozici: 20~25 příček.
  • Most Played In Jukeboxes (nejvíce hrané v jukeboxech) — hodnotí do dvaceti příček nejvíce hrané písně v jukeboxech, ve Spojených státech. Tento žebříček stál za vzorem především mladé generaci, neboť spousta DJů odmítalo v rádiích pouštět rock 'n roll.

Ačkoliv všechny tyto významné hitparády měly velkou "váhu", spousta žebříčkových historiků se domnívá, že Best Sellers in Stores stálo za vznikem Hot 100.

K vyčíslení Hot 100 příček se používají následující mini-hitparády:

  • Hot 100 Airplay (přes Billboard) — zahrnuje 1 000 rádio stanic, které mají formáty jako R&B, hip-hop, country, rock, gospel, latin, Christian (křesťanské). Toto je digitálně monitorované 24 hodin, sedm dní v týdnů.
  • Hot 100 Singles Sales (přes Billboard)
  • Hot Digital Songs — digitální prodej je sledován Nielsen SoundScan.