V pátek 26. dubna 2024 začala naše nová
a velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !!

Rihanna

Z Multimediaexpo.cz

Rihanna,
American Music Awards (2013)
Rihanna,
American Music Awards (2013)
Rihanna v Sydney (2012)
Rihanna v Brisbane (2008)

Rihanna, narozena jako Robyn Rihanna Fenty, (* 20. února 1988, Saint Michael, Barbados) je barbadoská zpěvačka, která je ve své tvorbě ovlivněna styly R&B, reggae, dancehall a dance. Nahrává u hudební společnosti Def Jam Recordings a Roc-Nation.

Je držitelkou sedmi cen Grammy. Celkem nahrála dvanáct "number-one" hitů (v americké hitparádě Billboard Hot 100), ve svých 23 letech tak byla nejmladší umělkyní, která toho dosáhla.[1] Do roku 2012 celosvětově prodala na 25 milionů kusů alb, a také 60 milionů digitálních kopií singlů, což z ní činí nejúspěšnější umělkyni v digitálním prodeji. Podle Billboard také získala 20 Hot 100 Top 10 singlů rychleji než jakýkoli jiný solo umělec za poslední století za období šesti let a čtyř měsíců, čímž se dostala v žebříčku na Madonnu a umístila se na druhém místě, s prvním obsazeným skupinou The Beatles. Nyní vyhrála také cenu Ikony naší generace od AMAs a byla tak prvním umělcem tohoto ocenění.[2]

Je také nejsledovanější umělkyní historie na YouTube, kde její kanál (RihannaVEVO) dosáhl téměř 5 a tři čtvrtě miliardám zhlédnutí, kdyby se ale započítala všechna videa, kde Rihanna vystupuje, tak by počet zhlédnutí dosáhl okolo 6 a čtvrt miliard; kanál RihannaVEVO má taktéž nejvíce VEVO Certified videí (tj. videa, která dosáhla více než 100 milionů zhlédnutí) s celkovým počtem 20. Ovšem poté jsou dvě videa s Eminemem, jedno se Shakirou, jedno s Drakem a jedno se skupinou Coldplay, jež všechna přesáhla 100 milionů zhlédnutí.

Proto má Rihanna zatím 25 VEVO Certified videí.

Obsah

Dětství

Rihana se narodila ve městě Saint Michael na Barbadosu Ronaldovi a Monice Fenty. Její matka Monica je guinejanka barbadoského původu[3][4] a její otec je z Barbadosu.[5] Má dva mladší bratry, kteří se jmenují Rorrey a Rajad. Rihanna chodila na základní školu „Charles F. Broome Memorial School“ a poté na „Combermere School“, kde se dvěma spolužačkami založila hudební trio. V roce 2004 vyhrála „Miss Combermere Beauty Pageant“ a vystoupila na „Colours of Combermere School Show“ s písní „Hero“ od Mariah Carey". Když jí bylo 15, nastal pro Rihannu zásadní zlom v kariéře. Jeden z jejich přátel ji totiž představil producentovi Evanu Rogersovi, který byl na Barbadosu na dovolené s manželkou. Evan Rogers a jeho kolega Carl Sturken pomohli Rihanně nahrát v U.S.A. vlastní písně a rozeslali je do několika nahrávacích společností. Jednu z nahrávek dostal do ruky i Jay-Z, který s ní podepsal smlouvu u jeho nahravácí společnosti Def Jam Recordings. Rihanna uvedla v jednom interview, že její kamarádka a zároveň zpěvačka, která kdysi také nahrávala pod značkou Def Jam, Fefe Dobson byla osobou, kterou obdivovala.[6][7][8]

Hudební kariéra

Music of the Sun

Debutové album Music of the Sun, na které se také částečně autorsky podílela, vyšlo v roce 2005. Prvním singlem, který z něj vydala, byl „Pon De Replay“. Singl se hned usadil na druhém místě jak ve Spojených Státech, tak ve Velké Británii, díky jeho vysoké hranosti v rádiích. Druhým singlem byl „If It's Lovin' That You Want“, který byl méně úspěšný než singl předcházející. V americké hitparádě Billboard Hot 100 debutoval na 36. místě a v britské hitparádě Singles Chart na místě 11. Samotné album se v Americe a Kanadě dostalo do top 10 nejprodávanějších alb a v Británii do top 40. V několika zemích se stalo platinovým a v Americe získalo zlatou desku. Aby desku mohla propagovat, vyjela na turné jako předskokanka Gwen Stefani. Alba se prodalo v Americe přes 500 000 kusů a celosvětově přes 2 miliony kusů. The album features many dancehall songs that harken to her island upbringing. Další singly z alba již vydány nebyly, protože následující album A Girl Like Me vyšlo velmi brzy po „Music Of The Sun“. Avšak v Japonsku přece ještě vydala singl „Let Me“, který se zde umístil na osmé příčce.

A Girl Like Me

V roce 2006 podepsala Rihanna smlouvu na propagování značek Nike a J.C. Penney. V dubnu 2006 vydala své druhé album A Girl Like Me , což je méně než 8 měsíců po vydání jejího prvního alba. Album debutovala v USA na pátém místě a ve Velké Británii na místě čtvrtém. Pilotní singl „SOS“ byl použit při propagování společnosti Nike. Stal se jejím prvním singlem, který se dostal na první příčku hitparády Billboard Hot 100 chart a také debutoval na prvním místě v hitparádě Hot Digital Songs. V Austrálii taktéž debutoval na první příčce a ve Velké Británii na místě druhém. Druhý singl z alba, píseň „Unfaithful“ napsal R&B zpěvák Ne-Yo. V písni zpívá o svém pocitu viny, kterému čelí, protože podváděla svého přítele. Stala se její třetí písní, která se umístila v top10 jak v USA, tak ve Velké Británii. Třetí singl „We Ride“ nebyl tak úspěšný jako jeho předchůdci. Nedostal se do hitparády U.S. Billboard Hot 100, ale ve Velké Británii se dostal na 17. místo a v hitparádě Hot Dance Club Play se umístil hned na prvním místě. Její čtvrtý singl, „Break It Off“, který nazpívala se Seanem Paulem, se již dostal na 45. místo v americkém žebříčku jen na základě hranosti v rádiiích. 19. února 2007 byla již možnost si singl stáhnout a tak si polepšil až na deváté místo.

Celkově měla v různých „Billboard“ žebříčcích jedenáct hitů, které se umístily na prvním místě a měla veliký úspěch předevěím s „Pon De Replay“, „SOS“, „Unfaithful“ a „We Ride“. Když podepsala smlouvu s firmou Clinique, nahrála píseň, kterou opět napsal Ne-Yo, nesla název „Just Be Happy“ a stala se součástí propagace této firmy. Song si můžete poslechnout na jejím profilu na stránce Myspace. Rihanna nedávno nahrála píseň nazvanou „Winning Women“ společně s členkou kapely Pussycat Dolls Nicole Scherzinger na propagaci parfému Secret. Rihanna si odbyla svůj herecký debut malou rolí ve filmu Bring It On: All or Nothing, který vyšel 8. srpna 2006 a také se objevila v jednom díle americké telenovely All My Children a v seriálu Las Vegas.

Good Girl Gone Bad

Rihanna se vydala na začátku roku 2007 do nahrávacího studia s Ne-Yem, Timbalandem a dalšími, aby natočila své další, v pořádí třetí album Good Girl Gone Bad. Album vyšlo 5. června 2007. Na albu se objevují i Jay-Z a Ne-Yo.

První singl „Umbrella“, ve kterém rapuje Jay-Z vyšel 29. března 2007 a dostal se v mnoha zemích na první místo. Ve Velké Británii byl na prvním místě deset týdnů za sebou. To se naposledy povedlo kapele „Wet Wet Wet“ s jejích písní „Love Is All Around“ v roce1994. Ženě se to povedlo naposledy v roce 1992 a tou ženou byla Whitney Houston s písní „I Will Always Love You“. Producenty této písně jsou Christopher „Tricky“ Stewart a Terius „The Dream“ Nash. Její druhý singl „Shut Up and Drive“ byl nasazen do rozhlasu 5. června a zatím se dostal na patnáctou příčku hitparády Billboard Hot 100. Její třetí singl „Don't Stop The Music“ měl premiéru 20. července 2007.

Rihanna spolupracovala na třech písních na albu s Timbalandem. Justin Timberlake zčásti napsal píseň „Rehab“ a také na ní nazpíval vokály.[9] V rozhovorech se jí často ptali na název alba „Good Girl Gone Bad“ (Z hodné holky zlou). Název alba značí rozdíl mezi „starou a novou“ Rihannou. Sama zpěvačka se k tomu vyjádřila: "Zlá znamená cool, zlá znamená funky, zlá znamená mít postoj, zlá znamená být drzá. Toto album je určitě skvělou reprezentací toho, čím nyní jsem a kde právě ve své kariéře jsem.“.[10] Sedm týdnů po vydání dostalo toto album zlatou desku a desku platinovou od organizace United World Albums Chart.

Rihanna byla nedávno též oceněna titulem 'Celebrity Legs of a Goddess 2007' (tzn. Ze všech celebrit má právě ona nohy „jako bohyně“) společností Gillette a své nohy si pojistila na $1,000,000.[11] Rihanna se vydá na turné se zpěváky Chrisem Brownem a Bow Wowem. 7. července vystoupila v Tokiu v rámci megakoncertu Live Earth.

12. září 2007 odstartovala Rihanna své turné, které pojede v Kanadě společně s Akonem a poté v Evropě již sama. Turné nese stejný název jako album, tedy Good Girl Gone Bad Tour.

Rated R

V roce 2009 vydala Rihanna album Rated R.

Diskografie

Informace o albu
Music of the Sun
A Girl Like Me
Good Girl Gone Bad
Rated R

Singly

Ceny a nominace

Nejznámější hudební ocenění

 • 2006: THE 20th JAPAN GOLD DISC AWARD 2006- Nováček roku
 • 2006: MTV Video Music Awards – Nováček (nominace) – za klip SOS
 • 2006: MTV Video Music Awards – Cena diváků (nominace) – za klip SOS
 • 2006: MTV Video Music Awards Japan - Nováček – za klip Pon De Replay
 • 2006: Teen Choice Awards – Nejlepší nováček - ženy
 • 2006: Teen Choice Awards – Nejlepší R&B umělec
 • 2006: MOBO Awards - Nejlepší R&B umělec
 • 2006: MOBO Awards - Nejlepší mezinárodní umělec
 • 2006: BMI Urban Awards - Pon de Replay
 • 2006: MTV Europe Music Awards – Nejlepší R&B umělec
 • 2006: MTV Europe Music Awards – Píseň roku - SOS (nominated)
 • 2006: Billboard Music Awards – Umělkyně roku
 • 2006: Billboard Music Awards - Pop 100 umělec roku
 • 2006: Billboard Music Awards - Hot 100 umělec roku
 • 2006: Billboard Music Awards - Hot Dance Airplay píseň roku za píseň „SOS“
 • 2006: Barbados Music Awards – Nejlepší album reggae/dancehall - Music Of The Sun
 • 2006: Barbados Music Awards – Nejlepší taneční singl - Pon De Replay
 • 2006: Barbados Music Awards – Píseň roku - Pon De Replay
 • 2006: Barbados Music Awards – Album roku - Music Of The Sun
 • 2006: Barbados Music Awards – Nejlepší nováček
 • 2006: Barbados Music Awards – Zpěvačka roku
 • 2006: Barbados Music Awards – Nejlépe prodávané album roku
 • 2006: Barbados Music Awards – Umělec roku
 • 2007: Barbados Music Awards - Umělec roku
 • 2007: Barbados Music Awards - Umělkyně roku
 • 2007: Barbados Music Awards – Cena za prodejnost
 • 2007: Barbados Music Awards – Album roku
 • 2007: Barbados Music Awards – Nejlepší soulový/R&B singl - Unfaithful
 • 2007: Barbados Music Awards – píseň roku - Unfaithful
 • 2007: NRJ Music Awards – Nejlepší mezinárodní píseň - Unfaithful
 • 2010: Nrj Music Awards - Nejlepší mezinárodní zpěvačka
 • 2010: American Music Awards - Nejlepší RnB zpěvačka
 • 2010: Grammy Awards - Nejlepší spolupráce (Run This Town)
 • 2010: NRJ Music Awards - Nejlepší mezinárodní zpěvačka
 • 2010: People's Choice Awards - Favorite Pop Artist
 • 2010: American Music Awards - Favorite Female Artist — Soul/R&B
 • 2011: BMI Urban Awards - Rude Boy
 • 2011: IFPI Platinum Europe Awards - LOUD
 • 2011: Grammy Awards - Best Dance Recording (Only Girl)
 • 2011: BRIT Awards - Nejlepší mezinárodní zpěvačka
 • 2011: Billboard music awards 2011- Top Radio Artist
 • 2011: Billboard music awards 2011- Best Female Artist
 • 2011: MOBO Awards - Nejlepší mezinárodní umělec
 • 2011: Bet Awards - Best Female R&B artist
 • 2011: MTV Video Music Aid Japan awards - Best R&B video
 • 2011: MTV Video Music Aid Japan awards - Best Collaboration Video
 • 2012: Grammy Awards - Nejlepší spolupráce (All Of The Lights)
 • 2012: BRIT Awards - Nejlepší mezinárodní zpěvačka
 • 2012: Billboard Awards - Nejvíce přehrávaný umělec
 • 2012: Teen Choice - Nejúspěšnější nová herečka (Battleship)
 • 2012: MTV Video Music Awards - Video roku (We Found Love)
 • 2013: Grammy Awards - Nejlepší hudební příběhové video (We Found Love)
 • 2013: American Music Awards - Cena ikony
 • 2013: American Music Awards - Nejoblíbenější R&B/Soul umělkyně
 • 2013: Billboard Awards - Nejlepší R&B/Soul umělec
 • 2013: Billboard Awards - Nejlepší umělec s písni na rádiu
 • 2013: Billboard Awards - Nejlepší R&B/Soul album (Unapologetic)
 • 2013: Billboard Awards - Nejlepší R&B/Soul píseň (Diamonds)

Celkem Rihanna vyhrála přes 250 cen a dostala přes 553 nominací. Všechny ceny a nominace zde.

Jiná ocenění

 • 2009: Glamour Award: Žena roku
 • 2011: Nejvíce sexy žena světa (podle magazínu Esquire)[12][13]

Velká Galerie

YouTube

Rihanna – Diamonds
Rihanna – What Now (Official)


Reference

 1. http://www.billboard.com/#/news/rihanna-s-s-m-reigns-on-hot-100-lady-gaga-1005144922.story
 2. http://www.thelocal.no/page/view/rihanna-to-headline-new-oslo-festival
 3. Rihanna: Brightest Star, allhiphop.com. September 2005
 4. Interview with Rihanna. Morafire.com. Jan/Feb 2007.
 5. Interview with Rihanna. Honoluluadvertiser.com. September 15 2006.
 6. http://ahotmess.wordpress.com/2007/05/26/rihanna-performs-in-germany/
 7. http://soundslam.com/articles/interviews/interviews.php?interviews=in050802rihann
 8. http://www.imdb.com/name/nm1982597/bio
 9. Rihanna Loses Good Girl Image, Thanks to Jay-Z, Justin, Timbaland, Ne-Yo
 10. [1]
 11. Rihanna's Legs on a Pedestal
 12. Nejvíce sexy žena je zpěvačka Rihanna, revue.idnes.cz, 2011-10-12
 13. Nejvíc sexy je Rihanna. Právo, 13. říjen 2011, roč. 21, čís. 240, s. 12. ISSN 1211-2119.  

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Rihanna
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Rihanna