Bon Jovi

Z Multimediaexpo.cz

Bon Jovi (2007)

Bon Jovi je rocková skupina z New Jersey (USA), která prodala celosvětově více jak 140 000 000 alb. Jedná se zejména o stadiónovou kapelu, jejíž koncerty mohli shlédnout fanoušci po celém světě ve všech kontinentech. Kořeny skupiny sahají do 80. let a působí dodnes. Členové skupiny jsou Jon Bon Jovi, Richie Sambora, Tico Torres a David Bryan. Skupina Bon Jovi je mimo jiné průkopníkem hudebního „stylu“ unplugged, který měl svou premiéru na hudební stanici MTV.

Obsah

Členové kapely

Zakládajícím členem je John Francis Bongiovi (Jon Bon Jovi), který se narodil 2. března 1962 italským emigrantům v Perth Amboy v New Jersey. Jonovi první hudební krůčky vedly přes školní kapelu STARZ, dále přes kapelu Atlantic City Expessway až po další zastávky v kapelách jako The Rest, The Lechers a Jon Bongiovi and The Wild Ones. Poté si ho vzal na starost jeho bratranec Tony Bongiovi a umožňuje mu natočit ve svém nahrávacím studiu Power Station první demo nahrávku pro velké nahrávací společnosti. Tou demo písní je prvý singl Bon Jovi, píseň Runaway, na které se kromě Jona podílel baskytarista Huey McDonald, bubeník Frankie La Rocka, klávesista Roy Bittan. Nikdo nečekal takový üspěch, ale stalo se, píseň se dostala na 39. místo singlového žebříčku.

To vedlo Jona k sestavení nové kapely, kterou pojmenoval po svém příjmení, tedy Bon Jovi. Prvním členem kapely se stává David Bryan (narozený 7. 2. 1962 v Edison (NJ, USA)), který se s Jonem znal už z působení v kapele Atlantic City Expressway. Hudební vlohy zdědil po svém otci a začínal hrou na trumpetu. Byl členem skupiny Transition, která se zaměřovala zejména na předělávky od kapel Led Zeppelin a Deep Purple.

Dalším členem kapely Bon Jovi (až do roku 1994, kdy kapelu opustil) je Alec John Such, který přišel na svět 14.11. 1956 v Perth Amboy (NJ, USA). Před svým vstupem do kapely hrál v Phantom´s Opera, The Message, kde se seznámil s dalším členem kapely Bon Jovi – s Tico Torresem, narozeným 7.9.1953 v New Yorku (USA). Syn kubánských emigrantů začínal svoji hudební kariéru v doprovodu Milesa Davise, poté stál na jevišti společně s Marvelettes, Chuckem Berrym a nahrával s Franke And The Knockouts.

Na postu kytaristy se to v počátku dost střídalo, například chvilková přítomnost pozdějšího člena Skid Row, Davea Saboa stojí za vzpomenutí. Ovšem tím pravým se pro Jona nakonec stal Richie Sambora (narozený 11.7. 1959 v Perth Amboy (NJ,USA)). Podílel se na kytarových partech skupin jako Screaming Minds, Bruce Foster Band nebo u Joea Cockera. Z The Message znal Sucha a k Jonovi se dostal zajímavým způsobem.

Jon: “Jednoho večera jsem byl na velkém koncertě, který pořádala jedna rozhlasová stanice. Když jsem šel z jeviště, jeden týpek mezi diváky mi řekl: ´Budu tvůj kytarista´. Já jsem se mu smál a šel jsem dál. Později jsem ho slyšel hrát a bylo vše jasné.” To se stalo v roce 1983 a Bon Jovi začali dobývat rockové nebe.

Éra 80. let

Debutující deska Bon Jovi dostála prostý název, Bon Jovi. Na ní se nachází kromě pilotního singlu Runaway i písně Roulette, She Don´t Know Me, Shot Through The Heart, Love Lies, Breakout, Burning For Love, Come Back a Get Ready. A na trh se dostává 21.1.1984. Během turné dělají předskokany kapelám jako jsou Scorpions, KISS a další.

V dubnu 1985 je v americe vydána druhá deska Bon Jovi, pojmenována 7800° Fahrenheit, zhruba o měsíc později se této desky dočkali i evropští fanoušci. Obsahem desky jsou písně In And Out Of Love, The Price Of Love, Only Lonely, King Of The Mountain, Silent Night, Tokyo Road, The Hardes Part Is The Night, Always Run To You, To The Fire, Secret Dreams.

Začátkem roku 1986 se Jon rozhodl trošičku pozměnit dosavadní styl skupiny a hledal vhodné nápady na nový materiál. Prostřednictvím Paula Stanleye z KISS se seznámil s Desmondem Childem. Právě ve spolupráci Jona, Richieho a Childa vznikly jedny z nejlepších skladeb Bon Jovi You Give Love A Bad Name a Livin´ On A Prayer. Kromě toho je Childův rukopis patrný ještě na Without Love a I´d Die For You. Třetí deska dostala název Slippery When Wet a na americkém trhu se objevila 17.srpna 1986. Kompletní obsah desky byl: Let it rock, You give love a bad name, Livin´ on a prayer, Social disease, Wanted dead or alive, Raise your hands, Without love, I´d die for you, Never say goodbye, Wild in the streets.

V září 1988 uveřejněná deska nazvaná New Jersey je čtvrým zářezem pro kapelu Bon Jovi. Na desce lze najít následující skladby: Lay Your Hands On My, Bad Medicine, Born To Be My Baby, Living In Sin, Blood On Blood, Homebound Train, Wild Is The Wind, Ride Cowboy Ride, Stick To Your Guns, I´ll Be There For You, 99 In The Shade, Love For Sale. Schéma deska - turné - deska - turné pečlivě dodržují, takže po desce je na pořadu koncertní propagace nového materiálu. Ta zahrnuje 237 show ve 23 zemích. Ve dnech 12. a 13. srpna 1989 dochází k historické události, kterou je účast skupiny (mj. Ozzy Osbourne, Skid Row, Motley Crue, Scorpions, Cinderella) na Moscow Music Peace festivalu v tehdejším Sovětském svazu.

V roce 1990 se kolem skupiny rozhostilo ticho, protože někteří členové vydali sólová alba, Jon Bon Jovi – Blaze Of Glory a Richie Sambora v roce 1991 Stranger In This Town.

Éra 90. let

2. listopadu 1992 je na světě další deska - Keep The Faith. O produkci se tentokrát postaral Bob Rock. S novými skladbami v zádech se opět s plnou vervou vrhají do víru koncertů a života ´on the road´ užívají plnými doušky. Setlist alba plné hitů byl následující: I believe, Keep the faith, I´ll sleep when i´m dead, In these arms, Bed of roses, If i was your mother, Dry county, Woman in love, Fear, I want you, Blame it on the love of rock & roll, Little bit of soul, Save a prayer.

První výběrové album (Crossroad) skupiny vyšlo kupodivu nejprve v Anglii (10. října 1994) a o osm dní později i v USA. Z debutového alba se na tento výběr dostala pouze Runaway. Druhý počin je zastoupen In And Out Of Love, ze Slippery When Wet si posluchač může dopřát Livin´ On A Prayer, You Give Love A Bad Name, Never Say Goodbye a Wanted Dead Or Alive. Dále tu lze nalézt Lay Your Hands On My, Bad Medicine a I´ll Be There For You z New Jersey, Bed Of Roses, In These Arms a Keep The Faith ze stejnomenného alba. Ze sólových desek si Jon prosadil Blaze Of Glory. Aby se fanoušci necítili, umístili Bon Jovi na desku i nový materiál v podobě písní Always s Someday I´ll Be Saturday Night. Při výborovce se rozloučil dosavadní člen Such s kapelou a nástupce na basové kytaře se stal Hugh McDonald (narozen 28.12. 1951 v Philadelphii (USA)).

Nový baskytarista se zapoji do tvůrčího procesu při nahrávání následujícího záznamu - These Days. Ve volbě studia padl výběr na Bearsville ve Woodstocku, produkci si vzal na starost Collins a oficiálním datem vydání se v Americe stal 27. červen 1995. Evropští a japonští fanoušci si nové skladby mohli poslechnout zase o několik dnů dříve. Deska plná skvělých písní mělá následující obsah: Hey god, Something for the pain, This ain´t a love song, These days, Lie to me, Damned, My guitar lies bleeding in my arms, It´s hard letting you go, Hearts breaking even, Something to believe in, If that´s what it takes, Diamond ring, All i want is everything, Bitter wine.

Po této nahrávce se opět dostalo na sólové projekty a v roce 1997 vydal Jon Bon Jovi desku Destination Anywhere a o rok později i Richie SamboraUndiscovered Soul.

Éra nového milénia

Bon Jovi hrají v Nizozemsku

Dne 29. 5. 2000 vyšlo po velmi dlouhé přestávce studiové album, které bylo pojmenováno Crush. Na albu se pracovalo pět let, což je dlouhá doba a na nové muzice to bylo znát. Ať už se jedná o nové texty, tak především o nový moderní rockový zvuk skladeb. Deska obsahovala tyto písně: It's My Life, Say it isn't so, Thank you for loving me, Two Story Town, Next 100 years, Just Older, Mystery Train, Save the world, Captain Crash and The Beauty Queen From Mars, She's A Mystery, I Got The Girl, One Wild Night, If I Could Make A Living Out of Loving You.

V roce 2001 skupina navázala na úspěšnou šňůru koncertů v roce 2000, protentokrát pojmenovanou One Wild Night Tour. V průběhu roku, přesně 14. 5. 2001 vyšlo nové CD, které bylo pojato jako rekapitulace historie skupiny, na kterém posluchači nalezli výběr hitů ve velmi zajímavých živých verzích těchto skladeb. Toto album bylo pojmenováno právě po turné, tedy ONE WILD NIGHT Live 1985-2001 a jedná se v podstatě o druhé Best Of, ale v „živém“ kabátku. Obsah byl: It's My Life, Livin' On A Prayer, You Give Love A Bad Name, Keep The Faith, Someday I'll Be Saturday Night, Rockin' In The Free World, Something To Believe In, Wanted Dead Or Alive, Runaway, In And Out Of Love, I Don't Like Mondays, Just Older, Something For The Pain, Bad Medicine, One Wild Night 2001.

Po dvou letech od alba Crush vyšla další deska, pojmenovaná Bounce. Se psaním písní pro nové album začali po útoku na WTC. S celým světem tato událost dost zatřásla a ani skupina se vlivu neubránila a do značné míry je při psaní nových skladeb motivovala a inspirovala. Setlist alba byl: Undivided, Everyday, The Distance, Joey, Misunderstood, All About Loving You, Hook Me Up, Right Side Of Wrong, Love Me Back To Life, You Had Me From Hello, Bounce, Open All Night.

Na rok později, tedy 2003, si partička z New Jersey připravila specialitku a to byla speciální výběrovka nevětších hitů dosavadní tvorby - This Left Feels Right, kompletně předělaná do nového akustického hávu. Na mušku si vzali tyto písně: Wanted Dead Or Alive, Livin´ On A Prayer, Bad Medicine, It´s My Life, Lay Your Hands On Me, You Give Love A Bad Name, Bed Of Roses, Everyday, Born To Be My Baby, Keep The Faith, I´ll Be There For You, Always.

V roce 2004 vydala skupina Box-Set 100,000,000 Bon Jovi Fans Can´t Be Wrong ... k 20. výročí trvání kapely. Na 4CD a 1DVD se k fanouškům dostalo nad 50 nikdy nepublikovaných šuplikových písní, které se nevešly na předchozí alba nebo tematicky nezapadala k ostatním písním na albech.

Následovala - Have A Nice Day, vyšla 19.9. 2005, na desce se Bon Jovi vracejí ke kořenům a deska plná kytar a vokálů, jak jsme od Bon Jovi zvyklí. Obsah desky je: Have A Nice Day, I Wanna Be Loved, Welcome To Wherever You Are, Who Says You Can´t Go Home?, Last Man Standing, Bells Of Freedom, Wildflowers, One Last Cigarette, I Am, Complicated, Novocaine, Story Of My Life, Dirty Little Secret.

Zatím poslední studiovou deskou je Lost Highway z roku 2007, ze které byly postupně vydány singly: (You Want To) Make A Memory, Lost Highway a Whole Lot Of Leaving. Kompletní setlist desky byl: Lost Highway , Summertime, (You Want To) Make A Memory, Whole Lot Of Leavin' , We Got It Goin´ On, Any Other Day, Seat Next To You, Everybody´s Broken, Till We Ain’t Strangers Anymore (with LeAnn Rimes) , The Last Night, One Step Closer, I Love This Town. Po vydání alba proběhlo celosvětové turné, které trvalo od 25.10.2007 do 15.7.2008 a Bon Jovi se stali nejúspěšnější kapelou roku 2008, kdy vydělali necelých 211 miliónů dolarů a překonali Bruce Springsteena na druhém místě, i Madonnu, která skončila na třetím.

Plány kapely pro rok 2009 jsou: dokumentární DVD o turné, druhá výběrovka Greatest Hits II, DVD z posledních dvou koncertu 14. a 15.7.2008 v Madison Square Garden a v neposlední řadě začali pracovat na novém albu skupiny, které by mělo vyjít na přelomu roků 2009/2010.

Diskografie

  • 1984 - Bon Jovi
  • 1985 - 7800° Fahrenheit
  • 1986 - Slippery When Wet
  • 1988 - New Jersey
  • 1990 - Blaze Of Glory (Jon Bon Jovi, sólové album)
  • 1991 - Stranger In This Town (Richie Sambora, sólové album)
  • 1992 - Keep The Faith
  • 1994 - Crossroad - The Best Of Bon Jovi
  • 1994 - On A Full Moon (David Bryan, sólové album)
  • 1995 - These Days
  • 1997 - Destination Anywhere (Jon Bon Jovi, sólové album)
  • 1998 - Undiscovered Soul (Richie Sambora, sólové album)
  • 2000 - Lunar Eclipse (David Bryan, sólové album)
  • 2000 - Crush
  • 2001 - One Wild Night Live 1985-2001
  • 2002 - Bounce
  • 2003 - This Left Feels Right
  • 2004 - 100,000,000 Bon Jovi Fans Can´t Be Wrong…
  • 2005 - Have A Nice Day
  • 2007 - Lost Highway

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Bon Jovi