Anglie

Z Multimediaexpo.cz

England
Anglická vlajka Znak Anglie
(Vlajka) (Znak)
Královské motto (francouzsky): Dieu et mon droit
(překlad: „Bůh a mé právo“)
Poloha Anglie v rámci Spojeného království Velké Británie a Severního Irska
Poloha Anglie v rámci Spojeného království Velké Británie a Severního Irska
Úřední jazyk angličtina
Hlavní a největší město Londýn
Rozloha
– Total
1. ve Velké Británii
130 395 km²
Obyvatelstvo
– Zalidnění (2004)
– Hustota zalidnění
1. ve Velké Británii
50,1 milionů
384/km²
Etnické složení: (2001)90,92% Běloši
4,57% Jihoasijci
2,3% Černoši
1,31% Míšenci
0,89% Číňani
Náboženství Anglikáni: 31 500 000
Římští katolíci: 5 000 000
Muslimové: 1 600 000
Metodisté: 1 400 000
Hinduisté: 559 000
Sikhové: 336 000
Judaisté: 267 000
Pravoslavné: 250 000
Buddhisté: 149 000
Baptisté: 140 000
Mormoni: 100 000-200 000
Rastafariáni: 100 000
Sjednocení země 927
Athelstanem
Měna Libra Šterlinků (£) (GBP)
Časové pásmo UTC / GMT
Léto: UTC +1 (BST)
Hymna žádná oficiální
Národní květina Růže (červená, bílá)
Světec Svatý Jiří
Anglie je největší a nejlidnatější země Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Zahrnuje jižní dvě třetiny ostrova Velká Británie. Na severu hraničí se Skotskem, na západě pak s Walesem, jinak ji obklopuje moře.

Anglie je pojmenována podle Anglů ("Angle-Land")[1], jednoho z řady germánských kmenů, původem pravděpodobně ze severního Německa, kteří se v Anglii usadili v 5. a 6. století. Původně rozdělená Anglie se v 10. století sjednotila jako Anglické království, k němuž byl později připojen i sousední Wales, přičemž Anglie zůstávala nadále jádrem a mocenským centrem tohoto státu. Od roku 1603 bylo Anglické království v personální unii se Skotským královstvím. Do roku 1707 bylo Anglické království samostatné, poté začleněno do soustátí Spojeného království Velké Británie. Metropolí Anglie a jejím největším městem je Londýn, jenž je současně metropolí Spojeného království.

Anglií se často nesprávně označuje celé Spojené království, což však může urazit obyvatele ostatních částí tohoto státu.

Obsah

Správní členění

Hlavní článek: Správní členění Anglie

Původně byla nejvyšším článkem anglického správního systému hrabství. Toto členění navázalo na staré celky z doby před sjednocením Anglie, například království jako byly Essex či Sussex; vévodství, jakými byly Yorkshire, Cornwall či Lancashire nebo prostě panství dána nějakému šlechtici, což je například případ Berkshiru. Do roku 1867 se hrabství členila na malé celky nazývané setniny (anglicky hundred).

Tato hrabství stále existují jako tradiční hrabství. Z mnoha důvodů však byla tato hrabství v mnoha částech Anglie silně pozměněna nebo zrušena jako administrativní celky.

Fakt že hrabství byla tak malá, mělo za následek, že zde neexistovala žádná regionální vláda schopná koordinovat spolupráci na regionální úrovni. Tohle byl především případ metropolitních oblastí obklopujících města, protože hranice hrabství byla určena už několik století před průmyslovou revolucí a masovou urbanizací Anglie.

Řešením byl vznik metropolitních hrabství, která byla později zrušena, a s několika hrabstvími rozdělena do celků zvaných unitary authority, spojujících správu na úrovni hrabství a distriktů.

Hrabství a unitary authority se dál seskupují do regionů, existujících od roku 1994. Velký Londýn má zvláštní postavení a je jediným regionem, který má zastupitelstvo a starostu voleného v přímých volbách. Londýn se dále člení na 32 obvodů přičemž Corporation of London zůstává i nadále zastupitelstvem Londýnské City

Vedle Velkého Londýna jsou dalšími regiony:

S výjimkou Londýna mají regiony málo kompetencí a nemají volené představitele; regionální správa je v rukách nevolených zastupitelstev.

Geografie

Satelitní snímek Anglie a Walesu
Hlavní článek: Geografie Anglie


Anglie zahrnuje centrální a jižní dvě třetiny ostrova Velká Británie a několik přilehlých ostrovů, z nichž největší je ostrov Wight. Na severu hraničí se Skotskem, na západě s Walesem. Je blíž kontinentální Evropě než kterákoliv jiná část Británie. Od Francie ji odděluje jen 38 km široká mořská úžina.

V Anglii převažují nížiny, na severu je pak hornatější s řetězem nízkých hor, Pennines, rozdělující severní a střední Anglii na východní a západní část. Východně od těchto hor se rozkládá plochá, nížinatá bažinatá krajina, která byla z velké části vysušena pro zemědělské využití.

Nejdelší anglickou řekou je Severn, Temže je druhá, a Trent třetí. Jsou to zároveň tři nejdelší řeky ve Spojeném království.

ŘekaDélka (km)
1Severn354
2Temže346
3Trent297

Města

Liverpool (2004)

Abecední seznam největších anglických měst:

Reference

  1. The Hutchinson Ilustrated Encyclopedia of British History, Oxford 1995, s. 126, ISBN 1-85986-257-8.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
England
Spojené království Velké Británie a Severního Irska – United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland (UK)
Země a jejich hlavní města

Anglie Anglie (Londýn) • Severní Irsko Severní Irsko (Belfast) • Skotsko Skotsko (Edinburgh) • Wales Wales (Cardiff)