Brkoslav severní

Z Multimediaexpo.cz


Brkoslav severní (Bombycilla garrulus) je zpěvný pták velký jako špaček obecný.

Obsah

Rozšíření a hnízdění

cirkumpolární rozšíření, hnízdí v severní Skandinávii, na Sibiři, Dálném východě a na severozápadu Severní Ameriky. Při hnízdění není jeho výskyt nijak hustý, v zimě se však v hejnech stahuje na jih do střední Evropy, výjimečně ještě jižněji (Malta, Kypr, v roce 1841 byl dokonce zaznamenán v severním Alžírsku[1]).

Výskyt v českých zemích

Brkoslav severní na území Česka pravidelně zimuje či tudy protahuje, jeho početnost je však značně kolísavá. Dokonce existuje několik neověřených zpráv o hnízdění. Jediná Faunistickou komisí České společnosti ornitologické akceptovaná (březen 2003) zpráva o hnízdění je historická z roku 1941 ze zámeckého parku ve Smilkově, uznaná na základě objevené korespondence pozorovatele Libora Chaloupky s Otto Kadlecem.[2]

Potrava

Živí se převážně hmyzem, ale s oblibou ozobává ovoce (bobule). Dožívá se průměrně pěti let.

Znaky

Velký jako špaček s hustým opeřením a krátkým, žlutě zakončeným ocasem. Kostřec je šedý, na hlavě má pták chocholku. Cvrčivý hlas. Let je rychlý, podobný letu špačka.

Reference

  1. Cramp, S. (ed.), 1988: The Birds of the Western Palearctic. Vol. V. Oxford University Press, Oxford & New York.
  2. Chytil, J. 2003: První prokázané (historické) hnízdění brkoslava severního (Bombycilla garrulus) v České republice. Sylvia 39: 151-154.


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Bombycilla garrulus