Dovolená : 28. září 2023 — 30. září 2023
Holidays : 28 September 2023 — 30 September 2023
Vacaciones : 28 de septiembre 2023 — 30 de septiembre 2023

Cameo

Z Multimediaexpo.cz

Anglický pojem cameo role, cameo appearance či prostě pouze cameo (česky hovorově „štěk“) vyjadřuje krátké účinkování známé osobnosti (nejčastěji režiséra pořadu, politiků, sportovců či jiných celebrit) v divadelních hrách, filmech či televizních pořadech. Camea zpravidla nebývají kvůli své krátkosti zmiňována v titulcích.

Cameo rolemi byl hojně obsazen např. film Mika Todda Cesta okolo světa za 80 dní z roku 1956. K jejich popularitě následně přispěla i třeba častá camea Alfreda Hitchcocka, jenž se do těchto rolí obsazoval ve svých filmech. Dalším příkladem je role Arnolda Schwarzeneggra ve filmu Expendables (Postradatelní).

Takřka kultovní bývá obsazení Stana Lee v celovečerních filmech na motivy jeho komiksů: Hulk, X-Men, Iron Man, Spiderman 2, Thor, Avengers atd.

Režisér Garry Marshall ve svých filmech do cameo rolí často obsazuje sám sebe i členy svého filmového štábu (například zvukaře, kameramany apod.). On sám se tak objevil hned na dvou místech ve filmu Pretty Woman, objevil se i ve filmu Nevěsta na útěku, ve snímku Deník princezny si místo něj zahrály dětské role jeho dvě malé vnučky.

Camea jsou běžná také v beletrii či komiksech - do díla se zanese postava z díla jiného, například k vyjádření pocty. Významné je třeba cameo d'Artagnana ve hře Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu.

Cameo znamená v angličtině kamej — umělecký portrét provedený v miniaturních rozměrech.[1]

Reference

  1. http://www.merriam-webster.com/dictionary/cameo