Christina Applegate

Z Multimediaexpo.cz

Christina Applegate (* 25. listopadu 1971, Hollywood) je cenou Emmy oceněná americká herečka, známá především díky roli Kelly Bundové ze sitcomu Ženatý se závazky od společnosti FOX. Po té si začala utvářet kariéru v mnoha filmech, jako například v Farce of the Penguins (video film), Máš padáka!, Zprávař: Příběh Rona Burgundyho, Návštěvníci: Cesta do ameriky či v Prostě sexy (kde hrála spolu s Cameron Diaz). Applegatová také hrála v několika divadelních produkcích, například v Broadwayském revivalovém muzikálu Sweet Charity. V současnosti hraje hlavní postavu jménem Samantha Newly, v americkém sitcomu Samantha Who? z produkce společnosti ABC .

Obsah

Biografie

Applegatová se narodila v Hollywoodu, v Kalifornii. Její otec, Robert W. Applegate, byl výkonným producentem jedné nahrávací společnosti a její matka, Nancy Lee Priddy, byla zpěvačka a herečka. Manželé se ovšem rozešli krátce po jejím narozením a Christina vyrůstala pouze s matkou.

2008

Ve filmových a seriálových rolích hrála již od ranného dětství (v seriálu Tak jde čas se objevila ve věku tří měsíců). Svou hereckou kariáru začala systematicky budovat od 17 let návštěvami konkurzů. Průlom v kariéře pro ni znamenalo získání role Kelly Bundové v seriálu Ženatý se závazky. V roli krásné, ale poněkud prostoduché blondýnky se objevovala od roku 1987 do roku 1997 a stala se díky ní velmi populární.

Po skončení seriálu Ženatý se závazky se objevila v hlavní roli dalšího sitcomu Jesse a v epizodní roli sestry jedné z hlavních hrdinek seriálu Přátelé. Kromě seriálů hrála i ve filmech, objevila se například v hlavní roli romantického filmu Prostě sexy či Zprávař: Příběh Rona Burgundyho.

Soukromý život

V soukromí je Christina vegetariánkou a bojovnicí za práva zvířat.

V říjnu 2001 se Applegatová provdala za svého přítele Johnathona Schaecha, se kterým dlouhá léta chodila. Stalo se tak na slavnosti v Palm Springs uspořádané jejich rodinami a blízkými přáteli. V roce 2005 Schaech podal žádost o rozvod z důvodu nesmiřitelných rozdílů mezi ním a Applegatovou. Jejich žádosti o rozvod byly příjaty 10. srpna 2007 u losangelského soudu.

K blízkým přátelům Applegatové mimo jiné patří i Lance Bass (zpěvák, jenž basově zpíval ve známém americké chlapecké popové skupině 'N Sync) či Jennifer Anistonová známá ze seriálu Přátelé. 1. července 2008 byl jeden z jejich blízkých kamarádů a zároveň ex-přítel Lee Grivas nalezen mrtvý. Příčinou smrti bylo předávkování drogou.

Další Christininou aktivitou je podíl na kampaních za prevenci rakoviny prsu. To se jí osobně dotklo v říjnu 2008, kdy u ní byla diagnostikována rakovina prsu. Christina následně prodělala dvojitou mastektomii, i přesto, že rakovina byla diagnostikována pouze v jednom z prsů.

Filmografie

Rok Název Charakter Poznámky
1981 Beatlemania
Jaws of Satan
1986 Heart of the City Robin Kennedy
1987
-1997
Ženatý se závazky Kelly Bundy Hlavní role
1988 Dance 'til Dawn Patrice Johnson
1990 Streets
1991 Don't Tell Mom the Babysitter's Dead Sue Ellen Crandell
1995 Vibrations
Wild Bill
Across the Moon
1996 Mars Attacks!
1997 Nowhere
1998 Mafiósso
The Big Hit
Claudine's Return Claudine Van Doozen
Jesse Jesse Warner
1999 Out in Fifty Lilah
The Brutal Truth
2000 The Giving Tree
Americké Psycho prostitutka
2001 Sol Goode
Prince Charming (TV film)
Just Visiting princezna Rosalind/Julia Malfete
2002 The Sweetest Thing Courtney Rockcliffe
Heroes
2003 Grand Theft Parsons
Wonderland Susan Launius
View from the Top Christine Montgomery
2004 Surviving Christmas Alicia Valco
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy Veronica Corningstone
Employee of the Month Sara Goodwin
2005 Tilt-A-Whirl
Suzanne's Diary for Nicholas Natalie Cook
2007 Farce of the Penguins Melissa (hlas)
2007- Samantha Who? Samantha Newly
2008 The Rocker Amanda Wood
2009 Everything Is Going to Be Just Fine Elizabeth Montgomery

Související články

Externí odkazy