Los Angeles

Z Multimediaexpo.cz

Los Angeles, Kalifornie
LosAngeles06.jpg
Flag of Los Angeles, California.png
vlajka
Seal of Los Angeles, California.png
pečeť (znak)
Základní údaje
Stát Kalifornie
Oblast Západ Spojených států
Okres Los Angeles County
Starosta Antonio Villaraigosa (D)
Rozloha 1 290,6 km²
Počet obyvatel 4 097 340 (2006)
Hustota osídlení 3 165 obyvatele/km²
  Oficiální web http://www.ci.la.ca.us/

Poloha LA

LA in LA County map.png

Los Angeles, často zkráceně též L.A., je po New Yorku druhé největší město USA, středisko stejnojmenného okresu. Los Angeles je jedno z nejvýznamnějších světových center kultury, vědy, technologií, mezinárodního obchodu a vzdělání. Leží na západě země u jižní hranice s Mexikem ve státu Kalifornie na pobřeží Tichého oceánu. Vlastní město má rozlohu 1 290,6 km² a čítá 3 957 875 obyvatel (odhad k 1. květnu 2005), celá metropolitní oblast pak 17 545 623. Celou metropolitní oblast tvoří přes 80 samostatných měst a městeček (Long Beach, Pasadena, Beverly Hills, Inglewood, Compton, Torrance, Santa Monica,atd.) a jen jedno z nich je právě „City of Los Angeles“. Kromě downtownu (jak se označuje centrum L.A., ve kterém je několik mrakodrapů), tvoří Los Angeles a okolí většinou nízké rodinné domky. Proto zde lidé stráví dvakrát víc času dojížděním do práce, než v ostatních amerických městech. I když se zvyšuje počet Hispánských obyvatel (viz Obyvatelstvo) způsobený hlavně imigrací chudých Mexičanů, kriminalita klesá.

Obsah

Historie

Španělé poprvé přistáli v této části kalifornského pobřeží v roce 1542, ale L.A. založili teprve 4. září 1781 jako malé misijní sídlo pod názvem El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Ángeles de la Porciúncula (Město Naší Paní, královny andělů z Porciunkule). Od 20. do 40. let 19. století náleželo L.A. s celou Kalifornií Mexiku, teprve roku 1846 bylo obsazeno americkým vojskem a roku 1850, kdy mělo 1 600 obyvatel, začleněno do Spojených států amerických. Napojení na železniční síť se město dočkalo roku 1873, v roce 1879 už mělo první univerzitu, a díky svému významu jako přístav začalo růst. Ačkoliv je ohrožované častými zemětřeseními, město žádným velkým poničeno nebylo. V roce 1913 byl vybudován do města nový vodovod, díky nemuž do města přišlo mnoho imigrantů. V letech 1932 a 1984 se konaly ve městě X. a XXIII. letní olympijské hry. Jako následek vládního plánu v 80. letech na podporu a rozvoj Kalifornie se Los Angeles stalo městem bohatých (kteří mají domy na luxusních předměstích, jako je Beverly Hills, atd.), ale také městem chudých, což je způsobeno velkou imigrací chudých Mexičanů.

Městské části a čtvrtě

V Los Angeles existuje velké množství různých čtvrtí. Město je rozděleno do několika hlavních regionů (distriktů):

 • Downtown Los Angeles
 • Eastern Los Angeles
 • Echo Park and Westlake
 • Harbor Area
 • Greater Hollywood
 • Los Feliz and Silverlake
 • San Fernando and Crescenta Valleys
 • South Los Angeles
 • West Los Angeles
 • Wilshire

Galerie

Průmysl a ekonomika

Los Angeles, ačkoliv není hlavním městem Kalifornie (tím je Sacramento), je jejím ekonomicky - průmyslovým centrem. Los Angeles je navíc největším centrem výrobního průmyslu ve Spojených státech. Další příjmy obstarává mezinárodní obchod, turistika, výroba luxusního zboží a nakonec také filmový průmysl. V Los Angeles se nachází přístav, který je nejvýznamnější v Severní Americe a jeden z nejvýznamnějších na světě. Právě tady probíhá přeprava zboží mezi Asií a Severní Amerikou.


Panorama Los Angeles
Panorama Los Angeles od hor směrem k oceánu (2007)


Demografie

Noční pohled na město (2012)

Obyvatelstvo

Obyvatelé jsou označováni jako Angelenos. Je to velice multikulturní město, nachází se tu velké množství etnických čtvrtí - a to i národností, které by zde normálně nikdo neočekával (Arménci, Kambodžané…). Za posledních 15 let se prudce zvyšuje počet Hispánských obyvatel. Kromě Hispánců se zvyšuje i počet Asiatů. Rasové složení obyvatelstva (odhad z roku 2005) bylo 49.0% Běloši, 10.0% Černoši, 0.7% Indiáni a původní obyvatelé Hawaje, 11.1% Asiaté, 26.9% jiná rasa, a 2.3% dvě nebo více ras. 48.9% byli Hispánci nebo Latinos ,zároveň členy jedné z výše uvedených ras a 28.5% byli Běloši nehispánského původu[1].Více o etnických skupinách v USA se dozvíte v článku Demografie Spojených států.

Národnostní původy

V Los Angeles žije přibližně 4 097 340 lidí.

2 182 144 se narodilo v USA. 1 485 576 lidí se narodilo v Kalifornii, 663 746 v jiném státě USA a 61 792 v jednom z amerických teritorií (Portoriko, Guam, Severní Mariany, Americké Panenské ostrovy)

Mimo Spojené státy se narodilo 1 512 720 lidí, 100 252 v Evropě, 376 767 v Asii, 64 730 v Africe, 94 104 v Oceánii, 996 996 v Latinské Americe (většinou lidé Hispánského původu) a 13 859 v Severní Americe.

Kultura

Sport

Za LA hrají dva baseballové týmy, které hrají hlavní ligu MLB[2]. Národní ligu hrají Los Angeles Dodgers a Americkou ligu Los Angeles Angels. V ledním hokeji (v NHL) město reprezentují Los Angeles Kings, a za blízký Anaheim hrají Anaheim Ducks. V basketbalové lize NBA hrají Los Angeles Lakers a Los Angeles Clippers.

Doprava

Veřejná doprava

Související informace naleznete v článcích: Metro v Los Angeles a Tramvajová doprava v Los Angeles.

Přes 10% obyvatel Los Angeles a jeho okolí využívá veřejnou dopravu k dojíždění do práce. Městskou dopravu obstarává LACMTA - Los Angeles County Metropolitian Transportation Authority. Zajišťuje autobusy, metro a rychlodrážní tramvaje. Červenou a Fialovou linku představuje metro vedoucí z centra do North Hollywood a na západ, zatímco po Zlaté, Zelené a Modré lince jezdí moderní rychlodrážní tramvaje. Nejvýznamnější je modrá linka, která začína v centru L.A. a vede na jih přes Compton do centra Long Beach. Za normální pracovní den přepraví průměrně 70 tisíc lidí. Kromě normálních místních autobusů zde funguje také tzv. rapidní autobusová doprava. To je systém 3 speciálních autobusových linek, které cestují větší rychlostí na delší trasy. Mnoho kritků však tvrdí, že i tak jsou pomalejší a mají menší kapacitu než tramvaje. Z tohoto důvodu se plánuje výstavba dalších tramvajových tratí, např. z centra L.A. až k Ocean Avenue v Santa Monice, prodloužení zlaté linky do East Los Angeles a spojení modré linky s nádražím Union Station. Kromě prodlužování tramvajových linek se také plánuje rozšíření fialové linky metra směrem na západ.

Letecká doprava

Los Angeles International Airport (LAX) je jedno z nejvytíženějších letišť v USA.

Silniční doprava

Dálnice vedoucí okolo a skrz město jsou osmiproudé a poskytují dokonalý a rychlý systém dopravy po celém okrese Los Angeles. Hlavními silničními tepnami celého města jsou Wilshire Boulevard a Sunset Boulevard.

Partnerská města

Ukazatel poblíž radnice udává směr k partnerským městům

Los Angeles má 25 partnerských měst:[3]

Asie

Amerika

Evropa

Afrika a Střední Východ

Oceánie

YouTube

Night Landing in Los Angeles (cockpit view)
Los Angeles Top 10 Attractions (anglicky)


Poznámky

 1. Podle: United States Census Bureau, odhad z roku 2005
 2. MLB - Mayor League Baseball
 3. "Sister Cities of Los Angeles." Retrieved on March 26, 2008.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Los Angeles
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Los Angeles, California