Cindy Crawford

Z Multimediaexpo.cz

Cindy Crawford (2009)

Cynthia Ann Crawford (* 20. února 1966, v DeKalb, Illinois) je americká supermodelka, osobnost televize MTV, celebrita propagující různé produkty a herečka.

Narodila se v DeKalb, v americkém státě Illinois, Johnovi Crawfordovi a Jennifer Moluf. Výraznou známkou Cindy je viditelné mateřské znaménko na tváři (mnoho lidí to považuje za známku krásy "beauty mark"). Je tak těsně ztotožněná s touto fyzickou vlastností, že se objevila v reklamní kampani na čokoládu, ve které si slíže svoje vlastní znaménko. Zajímavé je, že její znamínko bylo odstraněno z mnohých jejich prvních modelingových obrázků, jako v případě její první titulní stránky pro Vogue. Její bratr zemřel v mladém věku na leukémii a leukémie dětí se stala středobodem její činnosti v charitě. Velmi často daruje zisk z prodeje svých kalendářů na lékařský výzkum.

Náhodou byla objevena fotografem pro noviny, který sponzoroval tehdy 16-letou Cindy při práci během léta a zachytil jí na obrázku. Tato fotografie a pozitivní zpětná vazba, kterou dostala, stačila na přesvědčení, aby přijala nabídku modelky. Zúčastnila se soutěže Johna Casablanca Look of the Year a skončila na druhém místě.

Crawford ukončila nejvyšší akademický stupeň na vysoké škole s hodnocením 4.0 GPA. Vyhrála univerzitní stipendium na studium chemického inženýrství na Northwestern University, kterou navštěvovala jen jeden semestr. Přerušila studium, aby se věnovala na plný úvazek modelingové kariéře. Po počáteční spolupráci s fotografem Victorem Skrebneski z Chicaga, se Cindy v roce 1986 přestěhovala na Manhattan.

Obsah

Kariéra

Od roku 1989 do 1995 byla Crawford hostitelem v programu House of Style televize MTV. V polovině 90-tých let zazářila v slavné reklamě Pepsi and Pepsi Stuff. V roce 1995 Crawford vzala svojí první filmovou roli ve filmu Fair Game (Jako štvaná zvěř). Kritika její výkon jednoznačně odmítla a film byl finančním selháním s nákladem 50 miliónů dolarů a tržbou jen 11,5 miliónů v pokladnách. Od té doby měla mnoho menších hereckých rolí, ale žádná nebyla úspěšná ani komerčně, ani z pohledu kritiky. Nejblíže ke komerčnímu úspěchu se přiblížilo její video s ukázkovým kondičním cvičením.

Mezi lety 19801990, Cindy patřila mezi nejpopulárnější supermodelky, byla všudypřítomná na titulních stránkách časopisů, na molech a v módních kampaních. Byla první moderní supermodelkou, která pózovala nahá pro časopis Playboy.

Až do dneška se objevuje na titulních stránkach více než 600 časopisů na celém světě, včetně Vogue, W, People, Harper's Bazaar, ELLE, Cosmopolitan a Allure. Cindy se během své kariéry objevila v mnoha módních kampaních, jako pro Gianni Versace, Escadu a další. Slavný návrhář Karl Lagerfeld o ní prohlásil: „Je klasickou kráskou a děvčetem amerických snů.“

Časopis Playboy jí označil číslem 5 ve svém seznamu obsahujícím 100 nejvíce sexy hvězd 20. století. Ve svém výzkumu v roce 1997 jí časopis Shape vybral ze skupiny 4000 žen jako druhou nejkrásnější ženu na světě (po Demi Moore). V roce 2002 byla Crawford jmenovaná jako jedna z 50 nejkrásnějších lidí časopisem People. Jinak pokračuje v propagování různých projektů a v roce 2006 se objevuje v jednom z nejžhavějších vydání (26. číslo) časopisu Maxim.

Polemiky

V srpnu 2006 Crawfordová prohlásila v časopisu Gala: „Za kvalitu mojí tváře vděčím kosmetické chirurgii. Nebudu sama sebe klamat, po určitém věku, krémy pomáhají tkanivu na tváři, ale aby se obnovila elasticita, se mohu ve skutečnosti spolehnout jen na vitamínové injekce, Botox a kolagen.“ To jí následně zatlačilo do otevřeného soudního sporu se zákazníky řady jejich kosmetických produktů značky "Meaningful Beauty".

Osobní život

Manželství Cindy s hercem Richardem Gerem trvalo od roku 1991 do 1995. Vedlo k častým fámám, že jejich manželství bylo zakrytím homosexuality na obou stranách, což oba popřeli. Během jejich manželství se také stali terčem posměchu, když se Cindy objevila na titulní straně časopisu Vanity Fair v poloprovokativní póze s populárním a otevřeně homosexuálním zpěvákem K.D. Langem v srpnu 1993.

Podle vyjádření hvězdy NBA Shaquille O'Neala v LosAngelské rozhlasové show, O'Neal a Crawford spolu měli aféru v polovině 90-tých let. Zástupci Cindy toto tvrzení odmítli.

Crawford se 29. května 1998 provdala za svého současného manžela Randa Gerbera a má s ním 2 děti. První dítě, syn, se narodilo 2. července 1999 a dostalo jméno Presley. Druhé dítě, dcera, se narodilo 3. září 2001 a má jméno Kaya. Obě děti porodila ve svém domě.

Kromě toho má Crawford také svojí vlastní produkční společnost – Crawdaddy Inc.

Crawford je vysoká 175 cm, má štíhlou a dobře stavěnou postavu, hnědé oči i vlasy. Její míry: 86-66-91 cm.

YouTube

Cindy Crawford Then & Now (anglicky)
Cindy Crawford Top Model – '90s Fashion


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Cindy Crawford
200 sociálních sítí a dalších služeb (připojte se)