Modelka

Z Multimediaexpo.cz

Modelka je žena, která propaguje módu (oblečení na módních přehlídkách), dělá reklamu různým výrobkům (tištěná reklama v médiích, výstava automobilů apod.) a svou přítomností pomáhá propagovat významné společenské i podnikové akce. Některé z nich se stanou široce známými a mohou využívat svou popularitu k propagaci neziskových nadací.

Ačkoliv termín modelka i supermodelka získal výraznou popularitu v 80. letech, několik prvních modelek získalo slávu už během 50. let 20. století. Mezi prvními modelkami, jejichž jméno a obličej bylo důvěrně známé všem lidém mimo módní průmysl, patřila Suzy Parker (kolem roku 1955) a Cheryl Tiegs (kolem roku 1968). Ostatní mohou tvrdit, že skutečné právo nosit titul první supermodelky má až Janice Dickinson od té doby, co ona sama začala razit tento termín v roce 1979. Jak však ukazuje článek ve vlivném časopise Glamour z roku 1968, ona sama tuto frázi nevytvořila, ale získala širokou proslulost tím, že sama sebe prohlašovala za „První supermodelku na světě“. Nicméně modelky – Jean Shrimpton, Colleen Corby a Twiggy (všechny z poloviny 60. let minulého století) mohou také uplatňovat své právo na titul Supermodelka.

Nejlepším obdobím supermodelek byla celá 80. a 90. léta minulého století, kterému vévodila slavná trojice supermodelek - Linda Evangelista, Naomi Campbell a Christy Turlington. V této době také supermodelky jako Pavlína Pořízková připravily cestu pro příliv špičkových modelek z východní a střední Evropy. Ve stejné době také výrazně stoupala sláva již dobře známých supermodelek jako Cindy Crawford.

Všechny supermodelky jsou dnes téměř okamžitě považovány za sexuální symboly. Jsou globálně slavné a často se výrazně prosazují v komerční sféře při prodeji luxusních výrobků, v reklamě či jako špičkové herečky. Příkladem může být Milla Jovovich, Elle Macpherson, Rebecca Romijn, Tricia Helfer nebo naše Alena Šeredová.

Obsah

Slavné světové modelky

Slavné české modelky

Hlavní soutěže krásy

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Modelka
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Modelka
200 sociálních sítí a dalších služeb (připojte se)