Colony 28

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání

Colony 28 je akční hra typu Flashback v 2D prostředí se zajímavými logickými problémy.

Colony 28 (dále jen C28) funguje v klasickém VGA režimu (320 x 200 v 256 barvách) v prostředí DOSu. Děj hry C28 začíná v roce 2013, protože planetu Zemi v tomto roce napadla mimozemská civilizace. Zákeřný útok odporných vetřelců je výrazně úspěšný, což se ostatně dalo očekávat, a během krátké doby dojde k přesunutí veškerého obyvatelstva do pracovních táborů. Vlastní hra začíná Vaším útěkem z jednoho takového tábora. Velmi rychle vás ovšem chytí a předělají na bojového robota. Naštěstí došlo ke zkratu, který vyřadil blokovací program paměti, takže si s hrůzou uvědomíte svou situaci i osud celého lidstva.

Vaším hlavním úkolem je proto zlikvidovat kosmickou loď vetřelců obíhající na orbitální dráze, která je primární hrozbou pro ozbrojené skupiny dosud nezotročených lidí. Cesta k jejímu zničení ovšem není snadná. Hra C28 nabízí hráči klasické 2D prostředí s celkem 8 různými úrovněmi, jenž se značně podobají známé starší hře Flashback. Každá úroveň hry je složena s několika pater, na kterých číhá velké množství různých kybernetických nepřátel. Na počátku hry jste vyzbrojen pouze lehkým kulometem a svou tvrdou pěstí. V každé úrovni sice najdete mnohem efektivnější speciální zbraň, ale později tuto zbraň vždy zahodíte (asi pro nedostatek munice). Přitom asi nejlepší speciální zbraní celé hry je plamenomet, který najdete v 3. úrovni. Během bojů se zákeřnými roboty musíte navíc hledat a sbírat různé klíče, přístupové karty, munici a další speciální předměty, protože C28 obsahuje řadu logickým záludností a problémů. Jestliže se chcete prostřílet až na kosmickou loď, musíte také vyřešit dva složitější hlavolamy. V závěru celé hry (na vlajkovém korábu vetřelců) pak musíte vyřešit nejobtížnější hlavolam, jehož klíč představuje určitá posloupnost obrázkových symbolů.

Ovládání hry, které do značné míry určuje hratelnost, je velmi přehledné. V horní části obrazovky najdete tři názorné ikony, které reprezentují lehký kulomet, tvrdou pěst a speciální zbraň (plamenomet, laser, plazma-pušku atd.) s počtem dostupné munice a s indikací aktuálně vybrané zbraně. Vedle ruky v pravém horním rohu se vždy zobrazuje inventář v podobě různých klíčů, přístupových karet nebo speciálních předmětů. Na levém okraji hrací plochy je indikátor (v podobě teploměru) vaší životní energie. Na pravém okraji plochy najdete ukazatel náhradních baterií (maximálně jich můžete mít pět). Náhradní baterie jsou nesmírně důležitá věc, protože v soubojích s roboty můžete až neskutečně rychle ztratit celou svou životní energii, kterou lze obnovovat pouze z baterií. Pokud svou energii ztratíte a nemáte žádnou baterii, okamžitě zemřete a celou lidskou rasu čeká neodvratný zánik. Pomocí dvou kláves si navíc můžeme kdykoliv zobrazit status obrazovku s dalšími informacemi a nepříliš podrobnou mapu prozkoumané části celé úrovně.

Samotná hra sice není příliš rozsáhlá, ale její dohrání není snadnou záležitostí. Velice rychle pochopíte, že přímá střelba v soubojích představuje okamžitou sebevraždu. Vaše taktika v přestřelkách prostě musí vycházet z faktu, že nepřítel je téměř vždy silnější. Ve hře se setkáte s několika typy robotů i vojáků a na každého z nich platí jiná finta. Obtížnost soubojů přitom progresivně stoupá. Nejvíce existenčních problému asi budete mít v 6. úrovni (skladiště). Hodně obtížná a bohužel i hodně krátká je také závěrečná úroveň na vesmírném korábu vetřelců, která obsahuje nepříjemné teleportovací vetřelce.

Pokud v C28 provedete určitou akci nebo najdete nějaký klíč, přístupovou kartu či speciální předmět, na obrazovce se rozběhne poměrně krátká animace. Zajímavější a delší animace si ovšem C28 schovává pro hráče, který se úspěšně prostřílí na konec každé herní zóny. Každá z bojových zón je přitom značně originální, takže se při hraní rozhodně nudit nebudete. Každá úroveň hry rovněž disponuje originální doprovodnou melodií.

Když byla Colony 28 v roce 1997 uvedena na trh, jednalo se o pravděpodobně nejprofesionálnější českou hru pro osobní počítače.

YouTube

Colony 28 – Intro + Level 1 (město)


Externí odkazy


200 sociálních sítí a dalších služeb (připojte se)

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace