Cyberpunk 2077

Z Multimediaexpo.cz

Hlavní menu hry

Cyberpunk 2077 je RPG videohra hraná z první osoby vyvíjená a publikována společností CD Projekt. Její vydání bylo postupně odloženo z 16. dubna 2020 až na 10. prosinec 2020.

Je dostupná na Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X a Stadia.

Děj se odehrává v dystopickém městě Night City, v otevřeném světě složeném ze šesti regionů. Hráči přebírají roli přizpůsobitelného žoldáka V, získávají dovednosti v hackování, v boji na blízko, arzenálu zbraní. Hru bude možné hrát brutální i mírumilovnou cestou.

Cyberpunk 2077 je vyvíjen na enginu REDengine 4 přibližně 500 lidmi, což přesahuje počet lidí, kteří pracovali na minulé hře Zaklínač 3. Na této hře pracuje divize sídlící ve Vratislavi. Konzultantem je Mike Pondsmith, tvůrce Cyberpunku, Keanu Reeves hraje jednu z hlavních rolí.

Zvukový doprovod obsahuje originální hudbu od Refused, Grimes, A$AP, Gazelle Twin, Run the Jewels, Ilan Rubin, Richard Devine, Nina Kraviz, Deadly Hunta, Rat Boy a Tina Guo.

Obsah

Hratelnost

Cyberpunk 2077 je hra hraná z první osoby V, žoldáka, jehož hlas, obličej, účes, postava jsou upravitelné. Faktory jako například Inteligence, Reflexy, Technická zručnost jsou ovlivněny třídou postavy, kterou si hráč na začátku vybere. Dostupné třídy jsou NetRunner, který je zejména zaměřený na hackování, Techie vyjímající se v technických záležitostech nebo Solo zaměřený na boj. Dovednostní strom se větví na boj zblízka, čepele, pistole, brokovnice, pušky, odstřelovací pušky, hackování, obouruční boj, vraždění, strojírenství a atletiku. V musí navštívit kyberdoktora aby si mohl vylepšovat stávající a kupovat nové kybernetické implantáty. Vzácnost vylepšení je barevně odlišena.

V je schopen se krýt, mířit, běžet po zdech, provést dvojitý skok a sklouznout se. S ručními čepeli může šplhat po zdech a používat je při boji zblízka. Ve hře jsou dostupné tři druhy střelných zbraní, každá z nich může být vylepšována a přizpůsobena:

  • Power (standardní zbraň)
  • Tech (silnější)
  • Smart (naváděcí munice).

Čtyři druhy poškození může být způsobeno – Fyzické, tepelné, EMP a chemické. Časté používání zbraně zvyšuje přesnost míření, rychlost přebití. U prodejců zbraní je možné své zbraně vylepšit a opravit. Hra může být dohrána bez jediného zabití volbou nesmrtících možností.

Imaginární město Night City v Kalifornii se skládá ze šesti regionů – korporátní městské centrum, převážně imigranty obydlený Watson, luxusní Westbrook, předměstí Heywood, gangy zamořená Pacifica a industriální Santo Domingo. Okolní krajina The Badlands může být také prozkoumána. V se může v těchto lokacích a při cestách mezi nimi přemisťovat chůzí nebo ve vozidlech. Vozidla jsou přizpůsobitelná a hra umožňuje jejich řízení jak z první, tak ze třetí osoby. Chodci jsou náchylní ke kolizím s vozidly. Zákon je upozorněn, jestliže V provede nějaký zločin. Ve vozidlech jsou dostupné rádiové stanice k poslechu. Cyklus dne a noci spolu s dynamickým počasím ovlivňuje chování NPC postav. V vlastní svůj vlastní byt, ve kterém si může uchovávat zbraně, převléknout se, použít počítač či uložit auta do garáže. V Night City lze potkat osoby, které nemluví anglicky, takové lze přeložit speciálními kyberimplantáty. Ve hře lze nalézt větvící se dialogy, které ovlivňují questy. Z hlavních misí lze získat zkušenostní body, které podporují statistiky, zatímco z vedlejších misí lze získávat pouliční důvěru, odemykat nové dovednosti, objevovat obchodníky, nová místa a dodatečné mise. Minihry, např. hackování, box, závody, bojová umění a střelnice, lze nalézt po celém městě. "Game Over" nastává pouze, pokud hlavní postava zemře, ne, když se mise nezdaří. Podle toho, jaké možnosti hráč zvolí v průběhu hry lze dojít k více koncům.

Zasazení

Night City je americká metropole, která se nachází ve svobodném státě Kalifornie. Město ovládají různé korporace, neplatí zde zákony města ani státu. Časté jsou zde konflikty mezi gangy, které bojují o nadvládu nad městem. Město je závislé na robotice, která obstarává základní aspekty, jako je sběr odpadu, údržba nebo veřejná doprava. Vizuální stránka města je odvozena ze čtyřech epoch, kterými město prošlo – strohým entropismem, barevným kýčem, impozantním neo-militarismem a opulentním neo-kýčem. Internet je řízen korporacemi a armádou. Bezdomovci jsou běžnou součástí města, ale nebrání kybernetické modifikaci chudých, což vede ke kosmetické závislosti a následnému násilí. Těmito hrozbami se zabývá ozbrojená síla známá jako Psycho Squad. Trauma Team zas představuje lékařské služby. V důsledku neustálé hrozby fyzické újmy mohou občané vlastnit a nosit střelné zbraně na veřejnosti.

Vývoj

Cyberpunk 2077 vstoupil do fáze předvýroby hned, jak CD Projekt Red dokončil předchozí hru Zaklínač 3: Divoký Hon. V té době na hře pracovalo zhruba 50 zaměstnanců. Později tomuto projektu věnovali tým mnohem větší než který pracoval na hře Zaklínač 3: Divoký Hon a jakmile tuto hru vydali, začali pracovat na novější verzi enginu REDengine 3, který by vyhovoval Cyberpunku 2077. Společnost CD Projekt Red získala dotaci ve výši 7 milionů dolarů od polské vlády, která potvrdila použití REDenginu 4. V červnu 2017 byly odcizeny rané návrhy a hrozilo jejich zveřejnění, avšak vývojář odmítl vyhovět podmínkám. Vývoj údajně dosáhl milníku na konci roku 2017. V březnu 2018 společnost založila nové studio ve Vratislavi pro posilnění produkce. V červenci 2018 tým pracující na Cyberpunku 2077 čítal téměř 350 zaměstnanců a do následujícího měsíce byl hlavní příběh hry plně realizován. V říjnu 2018 CD Projekt Red oznámil spolupráci s kanadským studiem Digital Scapes na dodatečných nástrojích pro Cyberpunk 2077. Na začátku roku 2019 již velikost týmu překročila 400 lidí a po domluvě spolupráce se společností NVIDIA pro dosažení ray tracingu v reálném čase v půli roku 2019 se počet lidí zvedl na 450.

Uvedení na trh

  • Datum neoficiálního uvedení na trh: 7. prosinec 2020
    • Pouze pro majitele hry, který již zaplatil v režimu pre-order. Tato verze nenabízela žádné záložní offline soubory ani bonusy (Wallpapers, Soundtrack, Avatars).
  • Datum oficiálního uvedení na trh: 10. prosinec 2020
    • Kompletní verze hry – včetně všech záložních offline souborů (pro hraní bez internetu) a všech základních i premiových bonusů (Wallpapers, Sourcebook, Soundtrack, Avatars, Big City Dreams - Digital Comic, Posters)
  • Aktuální verze hry: 1.12 (5. února 2021)

Velká Galerie

YouTube

Cyberpunk 2077 – Recenze (bez spoilerů)
Hrajeme živě Cyberpunk 2077. Čekání je téměř u konce.


Cyberpunk 2077 WTF Fails, Glitches Moments (1)
Cyberpunk 2077 WTF Fails, Glitches Moments (2)


Externí odkazy