Deltový sval

Z Multimediaexpo.cz


Deltový sval (také kápový sval, lat. musculus deltoideus) je povrchově uložený kosterní sval, který objímá ramenní kloub. Připoméíná tvar trojúhelníku, jímž připomíná řecké písmeno delta. U člověka má tvar části pláště kužele.

Obsah

Uložení

Je rozepjatý mezi hřebenem lopatky (spina scapulae), klíční a nadpažek lopatky lopatky (acromion). Upíná se nad polovinu pažní kostí na tuberositas deltoidea humeri a tvoří kulatou konturu ramene. Zvláště u mužů je místem k injekční aplikaci látek do svalu.

U člověka má deltový sval tři části:

  • nadpažková část (akromiální): odstupuje od nadpažku (kostěnný výběžek lopatky), společně s velkým prsním svalem umožňuje upažení
  • lopatková část (spinální): odstupuje od zevních 2/3 hřebenu lopatky, stah způsobí zapažení
  • klavikulární část: odstupuje od klíční kosti, stahem svalových vláken dojde k předpažení

Svalová vlákna všech tří částí se sbíhají a srůstají a tlustou šlachou se společně upínají na pažní kost. Deltový sval je typickým mnohozpeřeným svalem.

Jednotlivé části mohou chybět. Vyskytují se svalové spojky se svaly okolními.

Z hlediska vývoje se společně vyvíjí akromiální a klavikulární část, část spinální samostatně.

Funkce

Sval jako celek udržuje klidovým napětím hlavici ramenního kloubu v jamce. Má-li jedinec obrnu, dochází ke spontánní luxaci ramenního kloubu váhou končetiny).

Klavikulární část se podílí na předpažení, akromiální část způsobuje upažení a spinální část se účastní na zapažení horní končetiny.

Inervace

Sval je řízen z nervus axillaris z nervové pleteně pro horní končetinu plexus brachialis. Kořenovou inervaci má tento nerv v pátém a šestém krčním obratli (C5 a C6).

Deltový sval u zvířat

Naprostá většina savců má redukovanou klíční kost, někdy úplně chybí. Klavikulární část deltového svalu je proto redukována a stává se součástí kývače.