Eugene Cernan

Z Multimediaexpo.cz

„Gene“ Cernan v posádce Gemini 9A

Eugene Andrew „Gene“ Cernan (* 14. března 1934, Chicago, Illinois, USA) je bývalý americký astronaut česko-slovenského původu.

Obsah

Ze života

Původ

V roce 1903 jeho dědeček Štefan Čerňan se svou manželkou Annou se odstěhovali z Vysoké nad Kysucou spolu z tisícovkami jiných vystěhovalců do USA. Usadili se v Chicagu a o rok později se jim narodil syn Andrew. Když vyrostl, vzal si za manželku děvče českého původu Rozálii Cihlářovou a spolu s ní měl syna Eugena.

Před lety

Po středoškolských studiích se dostal na Purdue University, kterou s titulem inženýra elektrotechniky ukončil roku 1956. Vojnu prožil u námořnictva jako pilot na letadlových lodích a několik let na základně Miramar v Kalifornii. V roce 1961 šel do Monterey na vysokou školu vojenského námořnictva (Naval Postgraduate School), kde vystudoval postgraduál a získal druhý titul leteckého inženýra. V roce 1964 byl přijat do třetí skupiny kosmonautů USA. Po výcviku byl jmenován do záložní a pak hlavní posádky Gemini 9.

Lety do vesmíru

První let z mysu Canaveral absolvoval v roce 1966 na palubě Gemini 9. Spolu s ním letěl velitel letu Thomas Stafford. Na oběžné dráze se přiblížili k cílovému tělesu Agena 9, plánované spojení se však kvůli poruše Ageny nepodařilo uskutečnit. Přistáli po třech dnech letu na hladině Atlantického oceánu.

Podruhé vyletěl na kosmické lodi Apollo 10 v květnu 1969. Na lodi s ním letěl opět Stafford a jako třetí člen posádky John Young. Poslední prověrka před přistáním lidí na Měsíci, kolem Měsíce 31 obletů, poté návrat na Zemi po 8 dnech letu.

Let č.3 s Apollo 17, start opět na mysu Canaveral, v šesté expedici byli spolu s ním Ronald Evans a Harrison Schmitt. Zatímco Evans zůstal na oběžné dráze, Cernan s Schmittem na Měsíci přistáli a vystoupili na něj, Cernan jako 11, Schmitt 12 člověk ze Země. Cernan po dalších výstupech byl poslední člověk na povrchu Měsíce. V pořádku se všichni vrátili na Zemi, přistání po 12 dnech strávených ve vesmíru na hladině Tichého oceánu.

Na oba lety Apolla sebou vzal československou vlajku, kterou při své neoficiální a utajované návštěvě Československa v roce 1974 předal řediteli Astronomického ústavu v Ondřejově - doc. Luboši Perekovi.

Návštěvy České republiky

Poprvé Eugene Cernan navštívil Československo neoficiálně v roce 1974. Oficiální návštěva mu byla odepřena. Požádal tedy o novinářskou akreditaci na mezinárodní veletrh Incheba v Bratislavě. Zástupci státu se s ním setkat odmítli, ale setkal se s tehdejším ředitelem Astronomického ústavu v Ondřejově doc. Lubošem Perekem.

26. října 2001 navštívil Česko na pozvání náčelníka generálního štábu Armády České republiky Jiřího Šedivého spolu s jiným astronautem hlásícím se k českým předkům – Johnem Blahou. Dne 29. října 2001 podnikl Cernan v doprovodu prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka a známého popularizátora astronomie Marcela Grüna vrtulníkem Armády ČR typu Mi-8S let do Bernartic u Milevska v okrese Písek, odkud pocházel jeho dědeček. Asi minutu a půl před příletem na místo se vrtulník u obce Okrouhlá zřítil poté, co mu došlo palivo. Cernan naštěstí nehodu ve zdraví přežil. Nebyla to první nehoda vrtulníku, kterou zažil. 23. ledna 1971 se zřítil vrtulník Bell 47 NASA s Cernanem na palubě do Banana River nedaleko Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral.

V červnu 2008 navštívil Prahu i se svou vnučkou, mj. i výstavu v Národním museu a poskytl novinářům zajímavé úvahy k dalším letům na Měsíc.

Další zajímavosti

Byl zapsán v Ohiu do National Aviation Hall of Fame (Národní letecká síň slávy)

Externí odkazy