Filadelfie

Z Multimediaexpo.cz

Centrum města (2018)
Centrum města (2013)

Filadelfie (anglicky Philadelphia) je největší město Pensylvánie. Leží v jihovýchodní části státu a v roce 2005 mělo 1 463 281 obyvatel. Celá metropolitní oblast má přes 6 milionů obyvatel. Filadelfie je sídelním městem arcibiskupa filadelfské arcidiecéze, který je zároveň metropolitou Provincie Pensylvánie. Město hrálo velikou úlohu v historii USA, mimo jiné zde byla sepsány Deklarace nezávislosti a Ústava Spojených států.

V letech 1790–1800 sloužila jako hlavní město USA. Ve městě se nachází spousta univerzit a vysokých škol, mezi nimi i University of Pennsylvania.

Obsah

Původ názvu

Název města pochází z řečtiny a znamená bratrská láska (philos – láska, adelphos – bratr).

Demografie

Rasové složení:

Hispánci nebo Latinos, zároveň členy jedné z ras, tvořili 8,5% obyvatelstva.

Městské části

Filadelfie se skládá z 12 oblastí (sections).

Center City, South Philadelphia, Southwest Philadelphia, West Philadelphia, Lower North Philadelphia, Upper North Philadelphia, Bridesburg-Kensington-Richmond, Roxborough-Manayunk, Germantown-Chestnut Hill, Olney-Oak Lane, Near Northeast Philadelphia, and Far Northeast Philadelphia.

Každou z těchto oblastí pak tvoří jednotlivé čtvrtě (neighborhoods).

  • Hlavní oblast Center City tvoří čtvrti: Avenue of the Arts, Callowhill, Chinatown, Elfreth's Alley, Fitler Square, Franklintown, French Quarter, Jewelers' Row, Logan Square, Market East, Museum District, Naval Square, Old City, Penn Center, Penn's Landing, Rittenhouse Square, Society Hill, South Street, Washington Square West.

Doprava

Hromadná doprava

Město má rozsáhlou síť veřejné hromadné dopravy. Na starost ji má SEPTA (Southeastern Pennsylvania Transportation Authority). Páteř dopravy tvoří dvě linky metra, které jsou však z velké části nadzemní. Filadelfie je jedno z mála měst v Severní Americe, které si ponechalo tramvajové linky. Dnes jich je v provoz jen několik, většinou rychlodrážního charakteru. V centru města jezdí tramvaje v tunelu tak, aby nebránily provozu na povrchu. Většina tramvajových linek vede do západní Filadelfie, což je starší část města. Kromě kolejové dopravy může SEPTA občanům a návštěvníkům města nabídnout autobusovou, trolejbusovou a vlakovou dopravu.

Železniční doprava

Filadelfie byla vždy důležitým železničním uzlem, kromě příměstských vlaků se zde nachází i důležitá stanice Amtraku.

Galerie

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Filadelfie
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Filadelfie