13. září 2021 je velmi významné datum pro naši Encyklopedii !!
Máme zcela novou kancelář, která leží přímo u obchodního centra Atrium Flora a stanice metra Flora !
Naše stará adresa je definitivně nahrazena novou — Jičínská 226/17, 130 00 Praha 3 - Žižkov.

Flora (stanice metra v Praze)

Z Multimediaexpo.cz

Hlavní loď
Nástupiště

Flora je stanice metra v Praze, na trase A, na úseku II.A. Nachází se pod stejnojmenným obchodním centrem Palác Flóra, ve čtvrti Vinohrady, poblíž Olšanských hřbitovů. Otevřena byla v roce 1980.

Charakteristika stanice

Flora je trojlodní, ražená stanice se zkráceným středním tunelem na 33 m, šesti páry prostupů na nástupiště a s montovaným litinovým ostěním. Dlouhá je 108 m a hluboko jen 26 m, což z ní dělá jednu z nejmělčích stanic na celé trase. Ze střední lodi vede jeden výstup eskalátorovým tunelem do podzemního vestibulu (4,75 pod povrchem), napojeného na Palác Flora (2003) přímým vstupem do podzemního patra. Na ulici vede dalších šest výstupů. Stanice je obložena zlatavými a vínovými hliníkovými výlisky, dále pak okrasným šedivým kamenem. Výstavba stanice na konci 70. let minulého století stála tehdejších 254 miliónů Kčs.

Minulost

V eskalátorovém tunelu do podzemního vestibulu bylo původně osvětlení řešeno stejným způsobem, jako je dodnes (březen 2009) k vidění ve stanici Želivského, tj. systém závěsných svítidel s kombinací s bílými odrazovými deskami. Osvětlení bylo přestavěno při rekonstrukci stanice před otevřením Paláce Flora v roce 2002.

Stanice má dnes sice pouze jeden vestibul, v plánech byl však ještě jeden vestibul, který se měl nacházet pod stanicí tramvají Olšanské hřbitovy.


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Flora (stanice metra v Praze)
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Flora (stanice metra v Praze)