Black-Friday-2019-05-Multimediaexpo.png

František Gel

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání

František Gel, vlastním jménem Feigel, (* 18. září 1901 Město Albrechtice u Krnova, † 17. října 1972 Praha) byl český novinář, rozhlasový zpravodaj, spisovatel literatury faktu a překladatel z angličtiny, němčiny a latiny.

V roce 1919 Gel vystudoval gymnázium v Prostějově. Pak absolvoval jednoroční abiturientský kurs obchodní akademie. V Brně začal, ale nedokončil, studium práv. V roce 1924 začal pracovat jako brněnský dopisovatel pražského deníku Soudní síň a byl přijat do redakce Lidových novin. V roce 1933 odešel do nakladatelství Melantrich, avšak v roce 1939 musel uprchnout do zahraničí a nastoupil službu v československé zahraniční armádě ve Francii. Po pádu Francie pracoval jako válečný zpravodaj ve Spojeném království. Jeho židovští rodiče zahynuli v koncentračním táboře.

Po porážce Německa zprostředkoval zpravodajství z Norimberského procesu. Po válce pracoval v rozhlase, v diplomatických službách a opět v rozhlase. Na Univerzitě Karlově na Institutu osvěty přednášel obor žurnalistika. Připravoval rozhlasové pořady pro mládež o významných osobnostech, psal literaturu faktu i soudničky a překládal.

Dílo

Překlady

Externí odkazy


Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace