Dovolená : 25. červenec — 22. srpen 2022
Holidays : 25 July — 22 August 2022
Vacaciones : 25 de julio — 22 de agosto de 2022

Goddardovo kosmické středisko

Z Multimediaexpo.cz

The media player is loading... Prehravac se nahrava...

50 let Goddardova kosmického střediska
Vyhledávací centrum GSFC (2010)

Goddardovo kosmické středisko (anglicky: Goddard Space Flight Center – GSFC) je hlavním výzkumným střediskem NASA.

Bylo založeno 1. května 1959 jako první centrum NASA pro vesmírné lety. GSFC zaměstnává přibližně 10 000 zaměstnanců a dodavatelů a nachází se přibližně 10 kilometrů severovýchodně od Washington, D.C.MarylanduUSA. Středisko je pojmenováno po Dr. Robertu H. Goddardovi, jednom z pionýrů výzkumu moderního raketového pohonu.

GSFC jsou největší organizací kombinující vědce a inženýry, specializujících se na zvyšování znalostí o Zemi, Sluneční soustavě a vesmíru v USA. GSFC je hlavní americkou laboratoří pro vývoj a provoz bezpilotních vědeckých kosmických těles. Vědec GSFC John Mather spoluzískal v roce 2006 Nobelovu cenu za fyziku pro svou práci na družici COBE. GSFC funguje také ke sledování těles a sběru dat a satelitního systému pro National Oceanic a Atmospheric Administration (NOAA).

GSFC řídí provoz po mnoho mezinárodních projektů a projektů pro NASA včetně Hubbleova vesmírného dalekohledu (HST), Program Explorer, Program Discovery a další. V minulosti sředisko spravovalo Comptonovu gama observatoř, družici COBE a další.

Zpravidla platí, že bezpilotní vědecké mise a observatoře na oběžné dráze Země jsou řízeny z GSFC, zatímco planetární bezpilotní mise řídí Jet Propulsion Laboratory (JPL).

Reference

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Goddardovo kosmické středisko
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Goddardovo kosmické středisko