Dovolená : 25. červenec — 22. srpen 2022
Holidays : 25 July — 22 August 2022
Vacaciones : 25 de julio — 22 de agosto de 2022

Guyanské kosmické centrum

Z Multimediaexpo.cz

Guyanské kosmické centrum (2017)
Guyanské kosmické centrum (2017)
Startovací rampa Ariane 5,
Guyanské kosmické centrum (2005)

Guyanské kosmické centrum (francouzsky: Centre Spatial Guyanais) je francouzský kosmodrom poblíž města Kourou ve Francouzské Guyaně.

Obsah

Historie

Protože v Evropě kvůli hustému osídlení svůj kosmodrom Francie nemohla postavit a svůj první v Alžírsku musela opustit, rozhodla se včas pro jiné řešení.

Místo pro stavbu zařízení bylo vybráno v roce 1964 a Francie si zde vybudovala svůj kosmodrom. Když byla v roce 1975 založena Evropská kosmická agentura (ESA), Francie nabídla Guyanské kosmické centrum nově vzniklé agentuře k užívání. Komerční starty se prodávají též mimoevropským společnostem. ESA hradí dvě třetiny rozpočtu kosmodromu a financuje také rozšiřování a úpravy komplexu při vývoji nosičů Ariane. Pozemní segment se skládá z budov pro přípravu raket a satelitů, startovacího zařízení, a závodu na výrobu paliva. Jsou zde i nefunkční rampy pro vypouštění již vyřazených raket typu Diamant. Komplex byl rekostruován v letech 1975 - 1978 pro nosné rakety Ariane.

Zařízení je v činnosti od roku 1968. Poloha poblíž města Kourou je mimořádně výhodná pro vybudování kosmodromu kvůli blízkosti rovníku a s ohledem na to, že raketu startují nad hladinu Atlantického oceánu. Z kosmodromu jsou vypouštěny družice a sondy Evropské kosmické agentury, Francouzské kosmické agentury CNES, ale také satelity komerční firmy Arianespace.

Kourou leží přibližně 500 km severně od rovníku, na 5°8' severní šířky. Na této zeměpisné šířce přidává zemská rotace raketě rychlost 500 m/s, pokud startovní trajektorie směřuje na východ. Proto tedy lze snadněji dopravit satelit na požadovanou oběžnou dráhu.

Sledovací stanice jsou umístěny na celé řadě ostrovů,např.Royale, Belem, Nafalu aj.

Protipožární zabezpečení kosmického střediska řeší Pařížská požární brigáda. Bezpečnost zajišťují jednotky francouzských četníků (Gendarmerie) spolu s 3. pěchotním cizineckým plukem francouzské Cizinecké legie a dalšími vojenskými jednotkami.

Sojuz na Guyanském kosmickém centru

ESA v současné době buduje na kosmodromu budovy a další zařízení určené pro starty ruské kosmické lodi Sojuz.[1] Podle podmínek rusko-evropské dohody o spolupráci rozšíří ESA svou kosmickou letku o rakety Sojuz (a použije je pro starty určené pro ESA nebo pro komerční starty) a Rusko získá přístup ke kosmodromu v Kourou, aby odtud mohly startovat rakety Sojuz s ruským nákladem. Rusko bude využívat Guyanské kosmické centrum jako alternativní vedle svého kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, čímž získá schopnost vynést významně těžší náklady z výše uvedeného důvodu výhodné pozice blízko u rovníku.

Projekt spolufinancují Arianespace, ESA a Evropská unie a jako hlavní dodavatel byla zvolena francouzská agentura CNES. Projektovaná cena činí přibližně 320 milionů eur, z toho 120 milionů eur je určeno pro modernizaci nosiče Sojuz.[2] Oficiální zahájení stavby rampy proběhlo 27. února 2007. Zemní práce začaly již před několika měsíci a budou dokončeny ve druhém čtvrtletí 2007. Ruské firmy dorazily na kosmodrom začátkem března, aby mohly vybudovat nezbytnou infrastrukturu a podpůrné stavby pro starty raket Sojuz. První zkušební start Sojuzu z Kourou je plánován na rok 2008.[1]

Literatura

  • LÁLA, Petr; VÍTEK, Antonín. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha : Mladá fronta, 1982.  

Reference

  1. 1,0 1,1 Položení základního kamene stavby startovací rampy raket Sojuz ve Francouzské Guyaně. [online]. [cit. 2007-03-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Evropa zaplatí Rusku kvůli stavbě rampy pro Sojuz v Kourou [online]. [cit. 2007-03-31]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Guyanské kosmické centrum