Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Henschel Hs 293

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Henschel Hs 293A v Leteckém muzeum Kbely (2014)
Henschel Hs 293A v Leteckém muzeum Kbely (2011)

Henschel Hs 293 byla německá protilodní rádiem řízená střela z období druhé světové války.

Obsah

Vývoj

Projekt Hs 293 začal v roce 1940 a byl založený na klouzavé bombě „Gustav Schwartz Propellerwerke“, která byla navržena v roce 1939. Tato střela ještě neměla řídící systém, jen autopilota, který udržoval přímý kurz. Bomba tak mohla být odpálena z větší vzdálenosti od cíle, což chránilo mateřské letadlo před protivzdušnou palbou. Následující rok Henschel přidal do spodní části střely raketový motor, který umožnil vypustit střelu z menší výšky aniž by se zkrátil dolet.

Zbraň se skládala z 500 kg nálože, tenkého ocelového trupu s dvěma křídly, raketového motoru umístěného v dolní části trupu a řídícího systému, který přijímal povely z řídící jednotky Kehl. Když se bomba shodila z výšky 1 400 m, dolet byl okolo 3 km. Hs 293 byla určená k ničení nepancéřovaných lodí, na rozdíl od bomby Fritz X. Operátor střelu ovládal s pomocí řídící páky a musel mít střelu stále na dohled a aby ji viděl i z větší vzdálenosti, byly na jejím ocasu umístěny dýmovnice; pro noční operace světlice.

Tato zbraň však měla jednu nevýhodu - po vypuštění střely muselo mateřské letadlo zůstat v blízkosti cíle, dokud ho střela nezasáhla, aby ji mohl navigátor přesně navést na cíl.

Tehdy bylo letadlo velmi zranitelné vůči útokům stíhaček. Tento nedostatek se inženýři pokusili odstranit tím, že do přední části střely umístili kameru (varianta Hs 293 D), ale bylo už příliš pozdě a válka skončila dřív, než mohl být projekt zavedený do výroby.

Od roku 1942 bylo vyrobeno přes 1 000 kusů.

Bojové použití

I když byla střela navržena proti lodím, po vylodění v Normandii byla začátkem srpna roku 1944 použita proti mostům na řekách See a Selume. Při ztrátě šesti letadel byl poškozen jen jeden most.

Hs 293 se vypouštěla z bombardérů Heinkel He 111, Heinkel He 177, Focke-Wulf Fw 200 a Dornier Do 217.

Varianty

Technické parametry

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Henschel Hs 293
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Henschel Hs 293
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace