Slíbený gigantický balík 125 085 souborů byl včera přidán (7. ledna 2021) !
Nyní začíname budovat další super balíček 128 000 souborů,
který brzy rozdrtí všechny rekordy naší Encyklopedie...FFresh emotion cool.png

Korveta

Z Multimediaexpo.cz

Německá korveta Magdeburg (F 261)

Korveta je rychlá, obratná a malá válečná loď s relativně silnou výzbrojí, která je obvykle dlouhá 50 až 95 metrů a má výtlak v rozmezí od 500 do 2 000 tun. Ačkoliv je hlavním úkolem většiny korvet boj s hladinovými plavidly protivníka, mají na rozdíl od raketových člunů k dispozici také protivzdušnou a protiponorkovou výzbroj. Moderní korvety také často disponují přistávací plochou pro vrtulník.

Korvety mohou samostatně působit na otevřeném moři delší dobu než raketový člun (obvykle 10 až 16 dnů) a mají také rozmanitější výzbroj i vybavení (zejména pro průzkum). Vůči mnohem větším fregatám a torpédoborcům však pochopitelně mají omezenou dobu působení na otevřeném moři, jasně horší schopnosti operovat na rozbouřeném moři, méně dokonalé systémy velení a jejich výzbroj i prostředky průzkumu pokryjí menší oblast.

Terminologie

Je ovšem nutné upozornit na nejednotnou terminologii. Některé menší korvety bývají často označovány za raketové čluny a některé korvety větších rozměrů bývají řazeny k fregatám. Kromě toho se někdy jako korvety označují velké hlídkové lodě (OPV - offshore patrol vessel), které sice mají dost podobnou velikost, ale mnohem horší výzbroj i vybavení. Další problém představují námořnictva některých zemí, která programově řadí své korvety do jiné kategorie válečných lodí. Typickým příkladem je ruské vojenské námořnictvo, které má ve výzbroji mnoho korvet, ale samotný termín "korveta" prostě nepoužívá.

USA a Velká Británie

Vojenské námořnictvo USA ve výzbroji korvety nemá a ani je nehodlá zavést, protože disponuje velkým množstvím větších plavidel. Některé americké loděnice však stavěly korvety pro čistě exportní účely. Významným výrobcem moderních korvet je také Velká Británie. Ačkoliv britské námořnictvo (Royal Navy) nemá korvety momentálně ve výzbroji, řada korvet byla opět postavena pro exportní účely.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Korveta
200 sociálních sítí a dalších služeb (připojte se)