Hnutí DUHA

Z Multimediaexpo.cz

Člen Hnutí DUHA se pokouší získávat nové členy a sponzory u zastávky tramvaje Vodičkova v Praze.

Hnutí DUHA je česká nevládní ekologická organizace.

Obsah

Historie

Hnutí DUHA je občanské sdružení založené v září roku 1989. V současné době jde o jednu z nejvýznamnějších českých ekologických organizací s asi 35 stálými zaměstnanci a množstvím dobrovolných pracovníků. Vedení organizace sídlí v Brně, další kanceláře jsou v Praze a Olomouci. Mezi nejznámější a nejvýraznější osobnosti hnutí patří jeho ředitel Petr Machálek a programový ředitel Vojtěch Kotecký. V minulosti v Hnutí DUHA působil jako výkonný ředitel Martin Ander (dnes náměstek primátora Brna) a jeho spoluzakladatelé Jan Beránek (bývalý předseda Strany zelených a dnes pracovník Greenpeace International) nebo Jakub Patočka (bývalý šéfredaktor Literárních novin).

Metody práce

Hnutí DUHA se zabývá ochranou životního prostředí a související legislativou. Hnutí DUHA prosazuje ekologická řešení, která pomohou zajistit zdravé a čisté prostředí. Navrhuje konkrétní opatření, jedná s úředníky a politiky, připravuje zákony, spolupracuje s obcemi, vydává studie a informační listy, organizuje veřejné akce apod.

Rysí hlídky

Od roku 2005 organizuje tzv. rysí hlídky, což jsou speciálně vycvičení dobrovolníci, kteří se během zimy přímo v terénu snaží chránit rysa ostrovida ohroženého pytláky. Hlídky jsou organizovány ve spolupráci se Správou chráněné krajinné oblasti Šumava a zahrnují horské oblasti mezi Volary, Prachaticemi a Českým Krumlovem.[1]

Programové priority

Práce Hnutí DUHA je rozdělena do několika tematických okruhů - odpady, energetika, lesy, zemědělství, ochrana přírody, doprava, globální změny podnebí, nerostné suroviny, ekonomika, ekologická legislativa a občanská práva. Hnutí DUHA vydává 6× ročně časopis Sedmá generace a provozuje knihkupectví specializované na ekologickou tematiku. Veřejnosti je známo např. svými kampaněmi na ochranu Národního parku Šumava před kácením stromů v bezzásahových zónách, proti přesunu nádraží v Brně nebo proti prolomení územních ekologických limitů těžby uhlí na Mostecku. V současné době pracuje především na prosazení novely odpadového zákona a reformě lesního zákona a na rozšíření nabídky biopotravin z českého ekologického zemědělství. V nejbližší době chystá spustit velkou kampaň na prosazení konkrétních opatření ve snižování emisí skleníkových plynů. Hnutí DUHA je českým členem největší mezinárodní federace ekologických organizací Friends of the Earth - Přátelé Země a mezinárodních sítí CEE Bankwatch Network a Agree.net.

Externí odkazy

Reference

  1. Daniela Bicková Hlídky brání rysy před pytlákyČeskobudějovický deník, 20.10.2008