IATA

Z Multimediaexpo.cz

IATA (International Air Transport Association, Mezinárodní asociace leteckých dopravců) je nevládní mezinárodní organizace sdružující letecké dopravce, sídlí v Montrealu v Kanadě. Letečtí dopravci mají sjednanou výjimku, aby mohli spolu konzultovat ceny prostřednictvím této organizace. IATA byla obviněna z kartelového jednání a mnoho nízkonákladových dopravců není plnohodnotnými členy IATA. Dnes je členy IATA okolo 240 společností ze 140 zemí celého světa. Tyto společnosti zajišťují okolo 94% pravidelné mezinárodní letecké přepravy.[1]

Obsah

Vznik organizace

IATA ve své činnosti navázala na dřívější International Air Traffic Association (založena 1919 v Haagu). Stanovy dnešní IATA byly navrženy v roce 1944 [2] a samotná organizace vznikla v Havaně na Kubě v dubnu 1945. Zakladateli bylo 57 společností z 31 států [3](jedním ze zakládajících členů byly také ČSA).

Kódy IATA

IATA přiděluje třípísmenné letištní kódy a dvoupísmenné kódy přepravců, které se používají po celém světě. (Svoje kódy přiděluje také organizace ICAO.)

Další činnosti IATA

IATA také stanovuje podmínky pro přepravu nebezpečného nákladu a vydává příručku Dangerous Goods Regulations, která se používá jako referenční přiručka pro přepravu nebezpečného nákladu.

Reference

  1. http://www.iata.org/about/
  2. PRUŠA, J.: Letecká doprava, Hradec Králové 2002, s.17. ISBN 80-7041-543-6
  3. http://www.iata.org/about/history.htm

Externí odkazy