Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Ingvar Kamprad

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Ingvar Kamprad (2010)

Feodor Ingvar Kamprad (* 30. března 1926, Elmtaryd, Švédsko, † 27. ledna 2018, Småland, Švédsko[1]) byl švédský podnikatel, který založil bytový maloobchodní řetězec IKEA. K roku 2009 byl časopisem Forbes řazen jako nejbohatší Evropan a zároveň pátou nejbohatší osobou na světě, jehož čisté jmění bylo odhadováno na minimálně 22 miliard dolarů.

Obsah

Životopis

Kamprad se narodil na farmě Elmtaryd, v blízkosti malé vesnice Agunnaryd v obci Ljungby v provincii Smaland, Švédsko. Kamprad začal podnikání rozvíjet již jako mladý chlapec, který pořádá závody na jízdním kole. Ze závodů se podnikání rozšířilo na prodej ryb, vánočních ozdob, semen a později, psacích potřeb. Když bylo Kampradovi 17 let dostal od otce odměnu za studia. Použil peníze do rozvoje IKEA. Zkratka IKEA se skládá z jeho iniciálů (Ingvar Kamprad) plus Elmtaryd - rodinná farma kde se narodil a nedaleké vesnice Agunnaryd. Kamprad přiznal že jeho dyslexie hraje velkou roli v jeho společnosti. Například švédsky znějící jména nábytku prodávaného v IKEA, původně vybral Kamprad, protože měl velké potíže se zapamatováním původních jmen. Kamprad žije v Epalinges, Švýcarsko od roku 1976. Podle rozhovoru s TSR, Kamprad řídí 15 let staré Volvo, létá pouze ekonomickou třídou, a říká zaměstnancům IKEA aby vždy psali z obou stran papíru. Kamprad je také známý že se rád chodí stravovat do svých levných restaurací v IKEA. Je také známo že nakupoval dárky a vánoční papíry ve slevách. Při práci s výrobci nábytku v Polsku se z Kamprada stal alkoholik. On však prohlásil, že nyní je jeho konzumace alkoholu pod kontrolou.

Čisté jmění

Podle Švédského týdeníku Veckans Affarer je nejbohatší osobou na světě. Ta zpráva je založena na předpokladu, že Kamprad je vlastníkem celé společnosti, což je přístup který obě strany odmítají. Kamprad má ve společnosti část, zbytek vlastní Stichting INGKA Foundation a INGKA Holding. V březnu 2008 časopis Forbes odhaduje jeho jmění na 31 miliard amerických dolarů což ho drží na 7. místě nejbohatších lidí na světě.

Nadace Stichting INGKA

Nizozemská registrovaná nadace Stichting INGKA je pojmenovaná po Kampradovi a vlastní INGKA Holding. Dobročinná nadace byla hlášena z obchodního deníku The Economist v květnu 2006 tohoto roku byla nejbohatší nadace na světě - jejich účet se odhaduje na 36 miliard USD v roce 2006 větší než nadace Bill a Melinda Gates. Kamprad je předsedou nadace.

Díla

I když je Kamprad méně známá osoba Ingvar Kamprad má za sebou velice významné práce. První dílo které napsal se jmenovalo A Testament of a Furniture Dealer která pojednává o podrobnostech společnosti IKEA, šetření, nadšení... Napsal ji v roce 1976, od té doby byla považována za základní ideologií maloobchodní nábytkářské koncepce IKEA. Pracoval také se Švédským novinářem Bertilem Torekullem v knize Leading by Design: The IKEA story.

Nacistické zapojení

V roce 1994 byly zveřejněny po smrti švédského fašistického aktivisty Pera Engdahla spisy ve kterých bylo odhaleno že Kamprad se stal Per Engdahlovým členem nacistické skupiny v roce 1942. Kdy Kamprad ukončil členství ve skupině není známo. Kamprad zůstal ale Engdahlovým přítelem až do začátku roku 1950. Kamprad prohlásil že členství velice lituje, byla to jeho největší chyba v životě. Kamprad následně napsal dopisy s omluvou všem zaměstnancům IKEA židovského původu.

Reference

  1. Zemřel zakladatel IKEA Kamprad. Měl české kořeny i fašistickou minulost. iDNES.cz [online]. 2018-01-28 [cit. 2018-01-28]. Dostupné online.  


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Ingvar Kamprad
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace