Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Jimi Hendrix

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Jimi Hendrix

James Marshall Hendrix (* 27. listopadu 1942, Seattle, † 18. září 1970, Londýn), narozen jako Johnny Allen Hendrix, byl americký kytarista, zpěvák a skladatel. Hendrix je považován za jednoho z největších a nejvlivnějších kytaristů v historii rockové hudby. Po počátečním úspěchu v Anglii dosáhl světového věhlasu díky vystoupení na popovém festivalu v Monterey v roce 1967. V roce 1969 byl hlavní hvězdou legendárního festivalu Woodstock. O rok později náhle zemřel ve věku pouhých 27 let.

Co se týče hraní, byl samouk. Hrál na elektrickou kytaru typu Fender Stratocaster, kterou jednoduše otočil a držel obráceně. Hendrix byl průkopníkem zvukového efektu „feedback“ (zpětná vazba). Spuštěním zesilovačů na maximum docílil zvuku, který se dříve při hraní považoval za nežádoucí. Ovlivnila jej tvorba a inovace bluesových hudebníků jako byli B. B. King, Muddy Waters, Albert King a T-Bone Walker. Co se týče stylu, nechal se do značné míry inspirovat kytaristy hrajícími rhythm and blues a soul jako byl např. Curtis Mayfield, Steve Cropper či Cornell Dupree, jakož i tradičním jazzem. Hendrixovo vystupování na pódiu bylo pravděpodobně ovlivněno stylem rockového průkopníka Little Richarda, s jehož kapelou The Upsetters byl svého času na turné.

Hendrix se snažil propojit to, co nazýval „země,“ což byly doprovodné bluesové, jazzové a funky rytmy, s „vesmírem,“ což naopak byly pronikavé psychedelické zvuky, které vznikaly jeho improvizováním při hře na kytaru. Jako hudební producent, udělal další novátorský krok – začal používat nahrávací studio jako zkušební prostor pro své invence. Byl jedním z prvních, kteří experimentovali se stereofonními a fázovacími efekty přímo během nahrávání.

V roce 1992 byl Hendrix uveden do rock´n´rollové síně slávy a v roce 2005 do Britské hudební síně slávy. Od roku 1994 zdobí jeho hvězda Hollywoodský chodník slávy. Roku 2006 bylo jeho debutové album Are You Experienced zařazeno do Národního registru nahrávek Knihovny amerického Kongresu. Hudební magazín Rolling Stone označil v roce 2003 Hendrixe za nejlepšího kytaristu všech dob a v roce 2004 ho v anketě o nejlepšího umělce všech dob zařadil na šesté místo. Americká hudební televizní stanice VH1 jej rovněž označila za třetího nejlepšího hard rockového umělce.

Obsah

Životopis

Hendrixův hrob

Narodil se na americkém západním pobřeží jako Johnny Allen Hendricks. Vyrůstal se svým mladším bratrem Leonem pouze s otcem, který v roce 1946 nechal změnit jeho rodné jméno na James Marshall. Jeho otec často střídal zaměstnání a Jimmy prošel postupně celou řadou škol v Seattlu. V osmnácti letech opustil školu a začal se plně věnovat hře na kytaru. Po ročním pobytu v armádě byl propuštěn. (V knize Room Full Of Mirrors (Místnost plná zrcadel) se píše, že Jimi vstoupil do armády dobrovolně, aby se vyhnul opletačkám za to, že si vypůjčil několik aut. Po roce měl armády plné zuby a chtěl se věnovat hudbě, proto prý armádnímu psychiatrovi namluvil, že se zamiloval do jednoho vojáka, a lékař ho nakonec doporučil k propuštění pro podezření na homosexuální úchylku.)

Přibližně rok hrál s různými kapelami a počátkem roku 1964 přišel do New Yorku, kde začal hrát se skupinou Isley Brother. Později stál na podiu s hvězdami jako je B. B. King, Tina Turner, Sam Cook, Littl Richard. Nějakou dobu hrál s Curtisem Knightem a později se zcela osamostatnil a začal působit v newyorské čtvrti Greenwich Village. Zde se setkává s Chasem Chandlerem, s kterým v roce 1966 opouští New York a přesídlují do Londýna. Zároveň si mění jméno na Jimi Hendrix.

V říjnu 1966 byla založena skupina, jejíž součástí je Jimi Hendrix, Mitch Mitchell a Noel Redding a svoji první premiéru absolvují v Paříži ve slavné Olympii.

Následující období až do jara 1967 bylo obdobím úžasného nástupu Hendrixe. Současně svým vzhledem, vystupováním a především hudbou spoluvytvářel atmosféru konce šedesátých let. Jimi Hendrix oslňoval brilantní technikou, ale také velmi často vytvářel až brutální zvukové efekty za pomocí různých kytarových pomůcek, které mu výráběl nadšenec do efektů Roger Mayer. V roce 1967 byl také označen časopisem Melody Maker za nejlepšího světového umělce pop-music.

V srpnu 1969 vystoupil Jimmi Hendrix ve Woodstocku, kde hrál jako poslední, čímž uzavřel i celý Woodstock a jeho vystoupení zde, bylo nezapomenutelné.

18. září 1970 umírá v Londýně po neúmyslném předávkování léky, kdy při převozu do nemocnice umírá zadušením zvratky.

Je často označován za nejlepšího kytaristu, co kdy žil. Na běžnou kytaru hrál levou rukou. Neuměl noty a proto místo nich používal barvy

Diskografie

Posmrtně vyšlo několik kompilací, vydávali je hudební společnosti a jeho manažer Eddie Kramer. Jsou jimi například:

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Jimi Hendrix
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Jimi Hendrix
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace