Ve čtvrtek 30. 11. provedl tým Multimediaexpo.cz rychlostní testy.
Cílem testů bylo přidat 9 500 fotek nejvyšší možnou rychlostí.
Třetí test nás potěšil průměrnou rychlostí 187 editací za 1 minutu...
FFresh emotion happy.png

Seattle

Z Multimediaexpo.cz

Panorama Seattlu

Seattle je největším městem amerického severozápadu. Nachází se ve státě Washington mezi zálivem Puget Sound a Washingtonským jezerem, asi 174 km jižně od hranic s Kanadou. Je správním centrem okresu King County.

Seattle byl poprvé osídlen 14. listopadu 1851 Arthurem A. Dennym a jeho skupinou. Město dostalo název New York, poté Duwamps, a nakonec bylo přejmenováno na Seattle, na počest náčelníka Noaha Sealthe, který stál v čele dvou kmenů žijících na tomto území (Seattle je anglická zkomolenina jeho příjmení). V roce 2006 mělo město 580 000 obyvatel a celá oblast přibližně 4 miliony obyvatel. Seattle je centrem celého regionu okolo zálivu Puget Sound. Přezdívá se mu Smaragdové město. Toto přízvisko vzniklo na začátku 80. let při soutěži vyhlášené místním občanským sdružením. Smaragdové proto, že je město i celá oblast charakteristické svou zelení. Neformálně se Seattlu říká i Brána na Aljašku, Královské město či Město letadel díky bývalému působení společnosti Boeing.

Seattle je považován za kolébku hudebního stylu grunge a je rovněž pověstný vysokou konzumací kávy. Co se kávy týče, vznikly zde společností jako Starbucks, Seattle´s Best Coffee či Tully´s. Je zde také velká řada úspěšných soukromých kaváren, ve kterých se káva dokonce přímo praží. Seattle byl v roce 1999 dějištěm konference Světové obchodní organizace (WTO) a s ní spjatých masových demonstrací proti globalizaci (levicové smýšlení bylo vždy pro Seattle typické). Vědci z univerzity Central Connecticut State University označily v roce 2005 Seattle za město s nejvzdělanějšími obyvateli v Americe. Průzkum Amerického úřadu pro sčítání lidu (US Census Bureau) navíc ukázal, že ze všech amerických velkoměst má Seattle nejvyšší procento vysokoškolsky vzdělaných lidí. Co se týče průměrného příjmu, jsou obyvatelé Seattlu z 522 zkoumaných oblastí ve státě Washington na 36. místě.

Obsah

Demografie

Nejrychleji rostoucí skupinou jsou Hispánci, za nimi Asiaté. Tyto dvě skupiny jsou všeobecně nejrychleji rostoucími etnickými skupinami na západním pobřeží USA. Naopak přírůstek nehispánských bělochů je malý.

Etnické skupiny

Obyvatelé hispánského původu, bez ohledu na rasu, tvořili 6,3 % populace.

Historie a zajímavosti

  • Seattle byl založen v polovině 19. století. Město je proslulé svými kavárnami a také hudbou (například grunge). V Seattlu a blízkém okolí působil nespočet grungeových kapel, namátkou Nirvana, Pearl Jam nebo Mudhoney. Městu hrozí zemětřesení (stejně jako jiným městům na pacifickém pobřeží, např. Los Angeles, nebo San Franciscu). Starosta města je Greg Nickels.
  • Ke konci listopadu 1999 se v Seattlu mělo konat zasedání Světové obchodní organizace, na němž se měly projednávat věci jako globalizace bezpečnosti práce, pracovních podmínek a jiné. Proti jednání a politice těchto dvou organizací však do města ve stejnou dobu přišly demonstrovat odbory, političtí, environmentální, lidsko-právní aktivisté (celkem na cca 50 tisíc lidí) a i přes několik střetů s policií, drobné výtržnosti (rozbité výlohy), incidenty, ve kterých bylo použito gumových projektilů, slzných plynů, jiných nesmrtících zbraní; a přes zatknutí několika desítek lidí se jim podařilo jednání efektivně zablokovat. Nepokoje na krátkou dobu vyvolaly další demonstrace na podporu aktivistů v ulicích Seattlu v několika ostatních zemích po celém světě.

Ekonomika

Seattle vzkvétá díky službám, obchodu a počítačovému high-tech průmyslu a je průmyslovým centrem amerického severozápadu. Byla zde založena firma Boeing, vyrábějící letadla. V roce 2001 přesunul Boeing své sídlo do Chicaga.

Centrum města v roce 2010
Centrum města v roce 2015


Kultura

Město Seattle je považováno za rodiště hudebního a životního stylu grunge. Z tohoto města vzešly hvězdy jako Jimi Hendrix či Nirvana. Nalezneme zde také rock'n'rollovou síň slávy.

Sport

Nejvýznamnějším sportovním týmem jsou Seattle Supersonics, kteří hrají basketbal a jsou v NBA. V roce 1990 hostilo město druhé Hry dobré vůle. Kromě basketbalu se v Seattlu hraje i fotbal, neplést s naším evropským. Seattleští Seahawks hrají ligu NFL.

Partnerská města

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Seattle
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Seattle