V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Klikva bahenní

Z Multimediaexpo.cz


Klikva bahenní (Oxycoccus palustris Pers., dříve také Vaccinium oxycoccos L.) je rostlina z čeledi vřesovcovitých, rodu klikva (Oxycoccus), dříve a někdy stále zařazována do rodu brusnice (Vaccinium). Plodem této rostliny je bobule podobná brusince, kulovitá, někdy soudkovitá. Jako další brusnice roste v kyselých, na minerály chudých půdách, na vlhkých místech jehličnatých lesů, např. na rašeliništích v mírném pásu severní polokoule.

Obsah

Stavba těla

Klikva bahenní je drobná plazivá rostlina, s hnědým až červeným stonkem dorůstajícím až 100 cm. Na stonku rostou 5 – 10 mm drobné vejčité až protáhlé oválné listy. Svrchní strana listu je zbarvena zeleně, spodní strana je šedomodrá až bílá. Listy mají postavení na stonku střídavé a vyskytují se celoročně. Květy v květenství hroznu po maximálně 3 – 4 rostou na až 2 cm dlouhých stopkách. Barva květu narůžovělá až růžová, korunní lísky jsou 4 a převinují se dozadu. Kvete od května do července. Plody – brusinky jsou červené bobule o průměru 8 – 12 mm. Jsou jedlé, kyselé, dozrávají v září.

Význam

Klikvy podobně jako brusinky se zpracovávají v potravinářství jako čerstvé, sušené, v podobě marmelád a podobně a mají i podobné vlastnosti. Na našem území jsou však chráněné (Vyhláška 395/1992 Sb. ve znění vyhl. 175/2006 Sb. - druhy ohrožené), vyskytují se poměrně vzácně. Proto se používají klikvy dovážené např. z Polska nebo Běloruska, kde se rovněž pěstují a šlechtí stejně jako např. klikva velkoplodá (Oxycoccus macrocarpus), pěstovaná v Severní Americe. Bobule klikvy má rovněž červenou barvu velikosti přes 1 cm a také se dobře hodí pro pěstování. V češtině jsou klikvy často zaměňovány s brusinkami, stejně jako v angličtině pojmem cranberries se příliš nerozlišuje mezi brusnicí brusinkou, dalšími kyselými brusinkami a popisovanou klikvou.

Reference

Externí odkazy