Torpédoborec

Z Multimediaexpo.cz

Americký torpédoborec USS Lassen třídy Arleigh Burke

Torpédoborec je rychlá, obratná a relativně vytrvalá válečná loď se silnou raketovou, hlavňovou, a torpédovou výzbrojí, určená k plnění mnoha různorodých úkolů.

Jeho hlavním úkolem je vedení boje s letadly, ponorkami a hladinovými loděmi protivníka na otevřeném moři. Také však může sloužit jako doprovod velkých lodí ve flotile nebo bojové skupině.

Počátek

Torpédoborec původně vznikl na konci 19. století jako účinný prostředek proti rychlým torpédovým člunům. Ve druhé světové válce se mnohem více uplatnil při boji s ponorkami, letadly i lehkými křižníky nepřítele a patřil mezi nejaktivnější hladinové jednotky.

Raketové torpédoborce

Výtlak současných torpédoborců se pohybuje v rozmezí od 3 000 do 9 500 tun (s průměrem kolem 5 000 tun). Vzhledem k neustále rostoucím nákladům na zbraňové elektronické systémy je tento druh válečných lodí v poslední době zatlačován do pozadí a počet států, které plánují jejich další stavbu, rychle klesá.

Torpédoborce jsou v současnosti ve výzbroji mnoha námořnictev světa. V námořních silách některých rozvojových i vyspělých zemí, slouží starší lodě, které byly vyřazeny námořními velmocemi jako zastaralé. Noví uživatelé tyto dost staré torpédoborce modernizují a lze předpokládat, že budou sloužit ještě hodně dlouho. Mezi státy, které mají staré torpédoborce ve výzbroji, patří mimo jiné – Řecko, Turecko, Brazílie, Chile, Pákistán či Taiwan.

Ve výzbroji vojenského námořnictva Velké Británie (Royal Navy) je v současnosti 12 torpédoborců třídy SHEFFIELD, které byly postaveny v letech 19761984. Tato plavidla byla stavěna ve 3 sériích, přičemž 4 lodě třetí série se od předcházejících trochu liší (mají prodloužený trup a další úpravy). Celkem bylo postaveno 14 lodí této třídy, ale 2 lodě byly potopeny – HMS Sheffield a HMS Coventry (obě v květnu 1982) během krátké války o Falklandské ostrovy.

1. února 2006 byl spuštěn na vodu první supermoderní britský torpédoborec HMS Daring o výtlaku 7 350 tun z nové třídy Daring. Do roku 2014 by Royal Navy měla dostat nejméně sedm nových lodí této třídy, která klade jasný důraz na spolehlivou protivzdušnou obranu proti útočícím letadlům, vrtulníkům a protilodním řízeným raketám nepřítele.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Torpédoborec
200 sociálních sítí a dalších služeb (připojte se)