V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Kunžvart

Z Multimediaexpo.cz

Zřícenina hradu Kunžvart - celkový pohled od západu
Zřícenina hradu Kunžvart - vstup do věže
Zřícenina hradu Kunžvart - jihovýchodní stěna věže

Kunžvart je zřícenina hradu na Šumavě v okrese Prachatice. Nachází se 700 m východně od vrcholu hory Strážný (1115 m), na žulovém výchozu východního hřebene. Kunžvart patří svou nadmořskou výškou 1033 m k nejvýše položeným hradům v České republice. Stojí 1,5 km severozápadně od obce Strážný, kde je hraniční přechod do Německa.

Obsah

Historie

K založení tohoto strážního hrádku chybí starší historické zprávy. Vznikl pravděpodobně na počátku 14. století z podnětu Jana Lucemburského v souvislosti s jeho péčí o nové zajištění západních hranic státu. Poprvé se připomíná v listině z roku 1359 jako „castrum Kungenslen“, když byl společně s vimperským panstvím potvrzen Peškovi z Janovic a synům jeho bratra Herbarta. Význam hrádku se zvýšil v období, kdy král Václav IV. dovolil vimperským pánům obnovit pobočku Zlaté stezky do Vimperka a umožnil na ní vybírat clo. Na hradě sídlil purkrabí a jeho menší družina. Podle zprávy z roku 1547 se zde již nebydlelo a v roce 1578 zde vyhořely dvě staré světnice. Hrad se tak od poloviny 16. století postupně změnil ve zříceninu. Po 200 let plnil svou strážní funkci.

Současnost

Z hradu se zachovala hranolová věž s jedním zaobleným nárožím, vystavěná z pečlivě řadkovaného zdiva. Nad pravidelným - téměř čtvercovým půdorysem o straně 10,55 - 10,65 m se zvedala tři zděná podlaží a nelze vyloučit další dřevěnou nebo hrázděnou nástavbu. Zdi věže mají tloušťku 240 cm, v jihovýchodní stěně jsou dochována tři střílnová okénka (dvě v přízemí, jedno v prvním podlaží) a čtvrté je v severovýchodní stěně nad vstupem do hradu. Ze tří rozměrných čtvercových oken ve druhém podlaží jsou dvě již zřícena[1].

Kromě věže nejsou patrny pozůstatky žádných dalších objektů, ani obvodového opevnění. Nalezené zbytky keramiky jsou uloženy v expozituře Archeologického ústavu ČSAV v Plzni. Hradní areál je na západě ohraničen uměle vylámaným příkopem. Východně od hradu se nachází mohutná žulová skalní hradba se skalní bránou.

Přístup

Z obce Strážné vede nahoru žlutá turistická cesta. Převýšení je 200 metrů. Nejbližší zastávka vlaku je v 8 km vzdálené Lenoře.[2].

Odkazy

Reference

  1. KAŠIČKA, František; NECHVÁTAL, Bořivoj. Tvrze a hrádky na Prachaticku. [s.l.] : Okresní muzeum Prachatice, 1990. S. 59-61.  
  2. POHORECKÝ, Vladimír. Tipy na výlet po rozhlednách a starých hradech. Praha : Radioservis a.s., 2000. ISBN 80-86212-10-6. Kapitola Hrad Kunžvart, s. 63.  

Související články

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kunžvart