Kyhanka

Z Multimediaexpo.cz


Pozor, jed !

Kyhanka (Andromeda) je keř, který nacházíme v rašelinných a bažinných společenstvech v chladných oblastech po celé Severní polokouli . V Evropě se divoce vyskytuje pouze jediný druh, kyhanka bažinná (A. polifolia).

Obsah

Výskyt

V Evropě najdeme kyhanky od Skandinávie po jižní Francii,a jihu roztroušeně až po severní Itálii, ve východních Karpatech a v jižní oblasti středního Ruska, v Asii až po Japonsko, v Severní Americe od Aljašky po Atlantik.[1] U nás je kyhanka bažinná řazena do kategorie silně ohrožených rostlin. Kyhanku bažinnou najdeme roztroušeně ve všech pohraničních horách, u Nových hradů, Jindřichova Hradce, v Jeseníkách a Beskydech. V nižších polohách ji najdeme například v okolí Doks pod Bezdězem.

Významné druhy

Jsou rozlišovány dva druhy.[2]

Ovšem oba české názvy a jejich latinské protějšky jsou vzájemně zaměňovány a nebo shrnuty pod s některým českým názvem pod latinské označení (Andromeda polifolia) a nebo je kyhanka bažinná označena jako (Andromeda polifolia var. polifolia.), a kyhanka sivolistá (Andromeda polifolia var.glaucophylla).

Popis

Kyhanka je stálezelená rostlina rostoucí v rašeliníku, zpravidla 10-20 cm ( ale vzácně až 40 cm) vysoký keř.Větvičky pokryté šedavou kůrou jsou poléhavé, obloukovitě vystoupavé málo, nebo vůbec nerozvětvené. Listy jsou neopadavé, celokrajné, 1-5 cm dlouhé a 2-8 mm krátce řapíkaté, úzké, na líci kožovitě tmavě zelené (v zimě červenající) s podvinutými okraji a stříbřitě ojíněnou spodní stranou. Květy bývají džbánkovitého tvaru až 8cm velké, pětičetné , světlé, růžově bílé v nícím chocholíku.Kvete od května do června (ojediněle do srpna). Plodem je 5 mm dlouhá, kulatá tobolka s množstvím semen.

Soubor:Fotothek df tg 0004447 Astronomie ^ Sternbild.jpg
Regiomontanus, Johannes:Sternbilder Füllen und Andromeda(stylizace souhvězdí Andromeda)

Použití

Kyhanka se vzácně používá jako okrasná dřevina do společenstev v zahradě a nebo skalek, které vytvářejí biotop blízký rašeliništi, nebo vřesovišti. Pěstování kyhanky má ovšem spíše sbírkový charakter.

Množení

Množí se výsevem semene, nebo hřížením výhonů. Hřížením získáme méně, avšak už větších rostlin.

Obsah látek

Jedy - Grayanotoxin, snižující tlak krve[3] Grayanotoxin je jed nacházející se v rhododendronech (pěnišnících) a jiných rostlinách rodu vřesovcovitých. Může se objevit i v medu vyrobeném z nektaru těchto keřů a je příčinou velmi vzácné otravy, nazývané opilostí medu nebo otravou rhododendrony. Jed je také známý jako andromedotoxin, acetylandromedol nebo rhodotoxin.

Zajímavosti

galaxie v Andromedě
Cavalier d'Arpino :Perseus zachraňuje Andromedu,1593-4
  • Jměno Andromeda rostlina získala od populárního botamika Karla Linného, který jméno zvolil podle o Ovidiova příběhu o panenské Andromedě. Kuriozní je,že Andromeda byla dcerou Cassiopei, která dala své jméno jiné rostlině z rodu vřesovcovitých, kasiope.[4]

Externí odkazy

Galerie

Reference

  1. Švédsko : Department of Phanerogamic Botany ,Swedish Museum of Natural History Sektionen för fanerogambotanik, Naturhistoriska riksmuseet, rev. 31. říjen 1997, [cit. 2009-06-01]. Dostupné online. (latinsky)  rozšíření kyhanky http://linnaeus.nrm.se/flora/di/erica/andro/andrpolv.jpg
  2. Hieke, Karel :Praktická dendrologie, nakladatelství SZN, 1978
  3. Jim Pojar and Andy MacKinnon Plants of the Pacific Northwest Coast. Revised. vyd. Vancouver : Lone Pine Publishing, 2004. ISBN 978-1-55105-530-5. S. 53. (English language) 
  4. ANDERBERG, Anna-Lena. Den virtuella floran: Andromeda L. - Roslingar: [online]. Švédsko : Department of Phanerogamic Botany ,Swedish Museum of Natural History Sektionen för fanerogambotanik, Naturhistoriska riksmuseet, [cit. 2009-06-01]. Dostupné online. (švédsky)  popis rostliny s obrázkem přímo od K.Linné http://linnaeus.nrm.se/flora/di/erica/andro/


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kyhanka