V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Lékaři bez hranic

Z Multimediaexpo.cz

Nositel Nobelovy ceny

Lékaři bez hranic (francouzsky: Médecins Sans Frontières, anglicky: Doctors without borders) je sekulární humanitární nezisková organizace, která je známa svými projekty ve válkami sužovaných oblastech a v rozvojových zemích, které čelí endemiím. Ve světě je známa pod zkratkou francouzského názvu organizace jako "MSF".

Lékaři bez hranic byli založeni v roce 1971 malou skupinou francouzských lékařů v odezvě na nigerijskou občanskou válku.

Lékaři bez hranic jsou řízeni mezinárodním výborem umístěným v Ženevě (Švýcarsko) a jsou organizováni ve 20 sekcích. Ročně je na projekty přijato okolo 3000 lékařů, sester, porodních asistentek a logistiků, ale stále je zaměstnáno asi 1000 lidí, kteří se starají o nábor dobrovolníků, finance a mediální vztahy. Soukromí dárci tvoří asi 80% zdrojů organizace, zbytek tvoří vládní a firemní dary. Průměrný roční rozpočet je asi 400 milionů amerických dolarů.

Organizace aktivně poskytuje zdravotní péči a školství pro obyvatelstvo ve více než 70 zemích a často vyžaduje politickou zodpovědnost za konflikty jako např. v Čečensku či Kosově. Jen jednou za celou historii organizace, během genocidy ve Rwandě, žádala organizace vojenskou intervenci.

Ocenění

Lékaři bez hranic získali v roce 1999 Nobelovu cenu míru jako uznání jejím členům za vytrvalou snahu poskytovat zdravotní péči v akutních krizích a také za zásluhy vzrůstajícím mezinárodním uvědomění si potenciálních humanitárních katastrof.

Externí odkazy