a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Lancia 037

Z Multimediaexpo.cz

Lancia 037 Rallye

Lancia 037 byl sportovní automobil, který v letech 19811984 vyráběla italská automobilka Lancia. Vůz byl postaven pro závody rallye ve skupině B. V roce 1983 zvítězila v poháru konstruktérů.

Historie

Na vývoji vozu se podílela i společnost Abarth. Vůz byl stavěn pro účast v kategorii B. Pro homologaci muselo být postaveno 200 civilních vozů. Do závodů byl vůz poprvé nasazen v roce 1982. V italské rallye tehdy nedojel ani jeden vůz. Rallye Velké Británie již ale vyhrál. O rok později Lancia vyhrála celý pohár konstruktérů. Továrními piloty tehdy byli Němec Walter Röhrl a Fin Markku Alen. Jejich hlavním soupeřem byly posádky na vozech Audi Quattro. O rok později ale Audi vyhrálo. U Lancie se již tehdy pracovalo na vývoji nástupce typu 037, který měl mít pohon všech kol. Přesto bylo do sezony 84 nasazeno vylepšené provedení Evolution 2 se zvýšeným výkonem.

Popis

Lancia 037 vycházela z typu Montecarlo. Většina dílů karoserie byla vyrobena z kevlaru. Motor byl umístěn uprostřed a poháněl zadní kola. Jednalo se o přeplňovaný čtyřválec o objemu 2 litry. Výkon zvyšoval karburátor Weber. Původní výkon byl 198 kW, ve verzi Evolution 2 již 242 kW. Design vozu vytvořil Pininfarina.