Z Multimediaexpo.cz

Obsah

McLaren

Popis

Mclaren MP4-20 je jméno závodního monopostu formule 1 používaného stájí McLaren v sezóně 2005. Byl navržen konstruktéry Adrianem Neweyem a Mikem Coughlanem. Nové šasi je zcela odlišné od původních modelů MP4-18 a MP4-19. Nový monopost má zcela novou aerodynamiku a přizpůsobuje se novinkám v sezóně. Disponuje pozvednutým předním křídlem, menším difuzorem a zcela přepracovanou zadní částí. Změna vyvážení vozidla maximalizuje výkon pneumatik Michelin, ale zároveň zvyšuje šetrnost, která je vzhledem k zákazu výměny pneumatik během závodu nutná. Během sezóny též přibyly dva výrazné rohy nad hlavou jezdce, které usměrňují proudění vzduchu.

Monopost se ukázal jako velmi rychlý, ale zároveň trpěl výraznou nespolehlivostí. Zatímco Kimi Räikkönen se dokázal novému autu rychle přizpůsobit, Juan Pablo Montoya měl problémy přivyknout si na rozdíly mezi Williamsem a McLarenem a vyžadoval tak pro svůj stroj specifický vývoj, což se ukázalo v následující sezóně jako nepřekonatelný problém. Kimi Räikkönen bojoval až téměř do konce o jezdecký titul, ale jeho týmový kolega měl problém s vyšším umístěním vzhledem k absenci v několika závodech, zaviněnou poraněním z tenisu. I přesto získal tento horkokrevný Kolumbijec tři výhry a několik pódiových umístění. Vzhledem k několika školáckým chybám se však stal jedním z důvodů, proč McLaren nezískal pohár konstruktérů.

Motor Mercedes byl v této sezóně nejsilnější, ale stejně jako monopost měl i on problémy se spolehlivostí. Kimi Räikkönen získal celkem sedm vítězství, ale díky častým poruchám neměl šanci získat mistrovský titul, skončil tedy druhý za Španělem Alonsem, jehož vůz sice McLarenům rychlostně nemohl konkurovat, ale zároveň disponoval téměř neprůstřelnou spolehlivostí.

Technická data

Výsledky v sezoně 2005

(Legenda, tučně vyznačené závody znamenají zisk pole position, kurzívou nejrychlejší kolo závodu)

Rok Šasi Motor Pneu Jezdci 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Body Pořadí
MP4-20 Mercedes-Benz</br> FO 110R 3.0 V10 AUS MAL BHR SMR ESP MON EUR CAN USA FRA GBR GER HUN TUR ITA BEL BRA JPN CHN 182 2.